Uudisvoog

Uudised RSS

Noorsooteatri esimese peakunstniku Mari-Liis Küla juubelinäitus Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis

30. juuni 2014
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on kuni septembri lõpuni avatud legendaarse teatrikunstniku Mari-Liis Küla 90. juubelile pühendatud näitus "Karakter värvis ja vormis", kus on väljas tema kunstnikukavandid ja teatrikostüümid. Näituse koostajaks on tänaseni tegusa juubilari kõrval praeguse aja üks hinnatumaid teatrikunstnikke Ene-Liis Semper. 

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ütleb näituse tutvustuseks järgmist: "Mari-Liis Küla aktiivne loomeperiood algas 1950. aastatel Rakvere teatris ning on kestnud üle kümnendite, kuid enim tunnustust pälvis ta 1965–1976 peakunstnikuna Noorsooteatris ja Draamateatris koos Voldemar Pansoga töötades. Mari-Liis Küla kujundused ja kostüümid paistsid silma avangardsuse, lakoonilisuse, kindlajoonelise stilistika, põneva koloriidi ja maitsekusega. Tipplavastustest väärivad nimetamist näiteks „Kevade“ (1969), „Hamleti“ (1966), „Inimese ja revolutsiooni“ (1970) kujundused Noorsooteatris, „Inimene ja inimene“ (1972), „Tants aurukatla ümber“ (1973), „Meie nooruse linnud“ (1973) jt Draamateatris. Silmapaistvaid kunstnikutöid valmis ka teistes teatrites – „Joanna tentata“ Estonias (1971), „Inimese tragöödia“ Vanemuises (1971) jm.  
 
Mari-Liis Küla on olnud paljude Eesti teatrikunstnike õpetajaks ERKIs. Kuigi Ene-Liis Semper ei kuulu tema õpilaste hulka, seob neid vastastikune huvi ja sümpaatia. Ka loomekäekirjas võib märgata sarnasust – eri ajastuste kontekstis on kriitikud mõlema kujundustes näinud kontseptuaalset täpsust, avangardust, stiili ja maitsekust. 

Ekspositsioon on avatud Assauwe tornis kuni septembri lõpuni."