Uudisvoog

Uudised RSS

Tallinnat väisab näitekirjanik Tom Stoppard

23. mai 2013
Tom Stoppardi triloogia „Utoopia rannik“ väljatoomine Linnateatri ja Draamateatri laval saab mai lõpus uue laineharja. Lavastusi tuleb vaatama autor ise, kes esineb ka kirjandusfestivalil HeadRead, vestluspartneriks Toomas Hendrik Ilves.

Tom Stoppardit võib julgelt nimetada maailma üheks olulisemaks elusolevaks näitekirjanikuks, tema Tallinna-visiidi heaks katalüsaatoriks sai teise tuntud briti näitekirjaniku ja lavastaja, sir David Hare’i kevadine külaskäik Tallinnasse vaatama oma tekstide lavastusi Linnateatris ja Draamateatris. Et põhjust Tallinna väisata oleks rohkem, ühendasid teatrid Stoppardi kutsumisel jõud mai lõpus toimuva kirjandusfestivaliga HeadRead.

Tom Stoppardi teosed on eesti teatripublikule tuntud ja ta ise autorina armastatud. Eestis on teatrilavale toodud tema teosed „Arkaadia“ Tallinna Linnateatris (lav. Jaanus Rohumaa) ja Ugalas (lav. Hendrik Toompere jr), „Rosencrantz ja Guildenstern on surnud“ Noorsooteatris (lav. Roman Baskin) ja Rakvere teatris (lav. Hendrik Toompere jr), „Armastuse leiutajad“ (lav. Hendrik Toompere jr), „Tõeline inspektor koer“ ja „Pärast Magritte’i” (mõlema lav. Tiit Ojasoo) Draamateatris, „Hüppajad“ (lav. Mart Koldits) ja „Utoopia“ (lav. Ain Mäeots) Vanemuises, „Midagi tõelist“ (lav. Roman Baskin) Vanalinnastuudios, „Erarahu” Draamateatris (lav. Ülo Vihma) ning „Rock’n’Roll“ (lav. Heiti Pakk) Pärnu Endlas.

Lisaks näidenditele on Stoppard kirjutanud mitmeid filmistsenaariume. Viimati sai kinopublik nautida tema stsenaariumit filmis „Anna Karenina“.

Huvilistel on võimalik Tom Stoppardiga kohtuda 30. mail kell 17 Kirjanike maja musta laega saalis, kus ta vestleb kirjandusfestivali HeadRead raames Toomas Hendrik Ilvesega.

Korraldajad tänavad abi eest Briti Nõukogu, Eesti Kultuuriministeeriumi ja Briti Suursaatkonda.