Uudisvoog

Uudised RSS

Raadio Ööülikool: hingehaigustest

26. veebruar 2015
2. märtsil kell 17 Tallinna Linnateatri Teatrisõprade klubis (Lai 23) räägivad hingehaigustest psühhoanalüütik Endel Talvik, kultuuriajaloolane Aro Velmet ja Tallinna Linnateatri dramaturg-lavastaja Paavo Piik. Sissepääs on tasuta.

Eestis põeb depressiooni mitme linna jagu inimesi ning ka teiste hingehaiguste statistika pole rõõmustav. Samas ei erine me selles osas ülejäänud maailmast – statistiliselt võttes pole eestlased näiteks depressiivsemad kui muude Euroopa riikide elanikud. Hingehaigused tunduvad olevat meie kaasaja ja ühiskonna paratamatu kaasnähe. Vaadata võib hingehaigusi, nende põhjusi ja nendega toimetulekut nii isiklikul kui ühiskondlik-kultuurilisel tasemel.  

„Iga inimene võitleb terve oma elu ärevusega ja me õpime selleks ära erinevaid taktikaid. Mõnes mõttes on meie hinge- ja vaimuhädad määratud just nimelt nende taktikate poolt. Määratud selle läbi, kuidas me oma isiksuse üles ehitame ja kuidas me seda kaitseme. Kui meie isiksus on tugevam, siis on vaimuhädad kaugemal, aga teatud hingehädad ja -mured on meil paratamatult. Mida paremini me endast aru saame, seda lihtsam on ka kõiki neid ärevusi juhtida ja oma eluga toime tulla.“ (Endel Talvik)

„Mis vahet sel on, kas sind painab hüsteeria, koduperenaise loomulik igavus, tavaline kehv tunne, läbipõlemine, või generaliseerunud ärevushäire? Need kõik on terminid, mille abil on erinevatel ajalooperioodidel iseloomustatud pealtnäha sarnaseid hingeseisundeid - erinevused peituvad põhiliselt ajastu vaimus ja hingehaige soos. Kuid neid seisundeid kogeti väga erinevalt. Veel 20. sajandi algul võidi närvilisele naisele panna hüsteeriku diagnoos ja ravimeetodiks vibraatorteraapia, samas kui sarnaselt käituva mehe kohta öeldi, et tal on aeg sõpradega jahile minna, et mitte kaotada oma loomulikku agressiivsust. Kuidas mõjutavad ühiskond ja kultuur seda eluaegset võitlust ärevusega täna, ja mis rolli võiksid ühiskondlikud muutused mängida hingehooles?“ (Aro Velmet)