Uudisvoog

Uudised RSS

Linnateater võttis kokku aasta 2013

10. jaanuar 2014
2013. aastal mängis Tallinna Linnateatri trupp 427 etendust, lisaks sellele toimusid kanada lavastaja Robert Lepage’i külalisetendused Nokia kontserdimajas. Kokku kogusid need etendused 69 382 vaatajat. 2012. aastal mängiti 412 etendust, vaatajaid oli 63 466. 

Tuntud kanada lavastaja Robert Lepage’i külalisetendusi Tallinnas ning Tom Stoppardi triloogia „Utoopia rannik“ kahe esimese osa lavale toomist koostöös Draamateatriga võib pidada 2013. aasta meeldejäävamateks sündmusteks. „Ugala ja Vanemuise teatrite koostöös tuli  välja ka kolmas osa ja kevadel Eestit väisanud autori sõnutsi on see viies kord maailmas, kui kogu triloogia tegemine on ette võetud. Nagu näitas ajakirja Teater. Muusika. Kino teatriaasta ülevaateankeet, pidasid „Utoopia ranniku“ lavastamist oluliseks ka teatrikriitikud,“ kommenteerib Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa kahe teatri koostööprojekti.

Teiseks tähtsündmuseks oli oktoobris Nokia Kontserdimajas korraldatud kanada lavastaja Robert Lepage’i lavastuse „Kuu tagumine külg“ külalisetendused. „Loodetavasti aitab see ukse avamine maailma teatri tipptegijate ja Eesti vahel kaasa sellele, et siia jõuab edaspidigi maailmatasemel välisteatrit. Meid on külastanud ka väga paljud teatraalid üle maailma, nii et rahvusvaheline suhtlus on kindlasti üks möödunud aasta märksõnu. Festival Talveöö unenägu, mis selle aasta lõpus taas toimub ja mille kuraatoriks on seekord meie dramaturg Paavo Piik, jätkab sama liini,“ heidab Põldmaa pilgu ka alanud aastasse.  Samuti mõeldakse juba aastale 2016, mil Linnateater tähistab oma 50. sünnipäeva.

2013. aastal esietendus seitse täispikka uuslavastust ja neli kümne minuti näitemängu Linnateatri dramaturgidelt, mida mängiti 49. hooaja avaüritusel ning mis repertuaari ei jäänud. Need olid Paavo Piigi „Puhas lähedus“ (lav. Tõnn Lamp), Diana Leesalu „forever jung“ (lav. Veiko Tubin), Kristiina Jalasto „Müks“ (lav. Henrik Kalmet) ja Triin Sinissaare „Valmisolek on kõik“ (lav. Andrus Vaarik). Repertuaari lisandusid täispikad näidendid Richard Greenberg „Kolm vihmast päeva“ (lav. Diana Leesalu), suvelavastusena Ferenc Molnári „Pál-tänava poisid“ (lav. Mart Koldits), Tom Stoppardi „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (lav. Priit Pedajas), „Offline“ (autor ja lavastaja Diana Leesalu), Ken Campelli „Skangpoomijad“ (lav. Andrus Vaarik), Marina Carri „Kassirabal“ (lav. Madis Kalmet), Arnold Weskeri „Neli aastaaega“ (lav. Alo Kõrve).  

Gastrollil käidi nii Eestis kui välismaal kokku 6 etendusega, sh kahel festivalil. Tartu Draama festivali väisati „Hamletiga“, Balti teatri festivalil 2013 Kaunases aga Paavo Piigi „Keti lõpuga“, mis pälvis seal  parima dramaturgi (Paavo Piik), parima naisnäitleja (Evelin Võigemast) ja parima kunstnikutöö (Marion Undusk) preemiad.  

Tallinna Linnateater tänab jätkuva toe eest kõiki organisatsioone, sponsoreid ja teatrisõpru, kes aitasid möödunud aastal meie tegemistele kaasa nii teo kui mõttega.