Uudisvoog

Uudised RSS

"Koletis kuu peal" mängitakse Soomes

30. jaanuar 2015
Märtsis 2011 Linnateatri Väikses saalis esietendunud USA näitekirjaniku Richard Kalinoski näidendit „Koletis kuu peal“ mängitakse 29.-31. jaanuarini Espoo Linnateatris. Näidendi lavastaja on Madis Kalmet, mängivad Hele Kõrve, Priit Võigemast, Aleksander Eelmaa ning Aksel Ojari või Oliver Reimann.Espoo Linnateatri eripäraks on suuresti välisteatrite gastroleerivatest lavastustest koosnev programm, mistõttu nimetatakse seda Soome kõige rahvusvahelisemaks teatriks. Teatrit on külastanud ka sellised teatrimaailma suurnimed nagu Théâtre des Bouffes du Nord (Peter Brook) ja Compagnie Philippe Genty, mõlemad Prantsusmaalt. „Tegu on hea võimalusega viia eesti teatrit vaatamiseks põhjanaabritele ning Soomes elavatele eestlastele. Idee sellest, et Eesti teatritel võiks olla oma koht Soomes, kus kohalikule eestlaskonnale regulaarselt mängida, ei ole sugugi uus – loodetavasti astume Espoo Linnateatriga koostööd tehes sellele sammu lähemale,“ ütleb Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa.

Espoo Linnateatri direktori Joachim Thibblini sõnul läks esimene etendus väga hästi ning lavastus pälvis palju positiivset vastukaja. 

"Koletis kuu peal" räägib noorest armeenia abielupaarist – kahest ellujäänust pärast 1915. aasta genotsiidi türgi-armeenia konflikti. Oma unistuste maale Ameerikasse põgenenud Aram Tomasian valib endale foto ja kirjade järgi kodumaalt pruudi. Kui tütarlaps üle ookeani kohale jõuab, ei vasta ta aga sugugi pildile, mille Aram oma kujutlustes loonud on.

Näidendi „Koletis kuu peal“ on tõlkinud Anu Lamp, kunstnik on Kustav-Agu Püüman.

Esimest korda mängiti „Koletist kuu peal“ 1995. aastal USA-s, praeguseks on seda lavastatud seitsmeteistkümnes erinevas riigis. Mitmeid auhindu võitnud näidend on Richard Kalinoski tuntuim ja tunnustatuim teos ning tänini esimene ja ainus, mis Eestis lavadele jõudnud.

Etendused toimuvad Espoo Linnateatris 29. ja 30.  jaanuaril kell 19 ja ja 31. jaanuaril kell 14. Etendusi mängitakse eesti keeles, soomekeelse tõlkega.  Tegu on „Koletis kuu peal“ esimese gastrolliga välismaale. Tulevikus on plaanis sõita sama lavastusega ka Armeeniasse, Jerevani.