Uudisvoog

Uudised RSS

Eesti teatri aastaauhinnad 2014

28. märts 2014

27. märtsil jagati Tallinna Linnateatris eesti teatri aastaauhinnad 2014. Preemiaterõõmu jagus ka Linnateatrile. Tallinna Linnateater rõõmustab aasta lavastajaks pärjatud Madis Kalmeti üle, kelle tõi preemia nominentide hulka teiste lavastuste seas ka „Kassirabal“. Linnateatri multitalendile Veiko Tubinale tõi „Offline’i“ ja „Kolme vihmase päeva“ muusikaline kujundus sõnalavastuse muusikalise kujunduse preemia. Veiko Tubin oli ka teatri aastaauhindade peo üks peakorraldajaid, sestap rammus käepigistus ka selle kordamineku eest! Ants Lauteri näitlejapreemia, mis antakse kuni 10 aastat teatritööd teinud noorele näitlejale ning mille määramisel peetakse silmas kandidaadi erialast arengut, sai Indrek Ojari. Ants Lauteri lavastajapreemia pälvis aga Mart Koldits, kelle mitmedki auhinna toonud tööd on sündinud Linnateatri lavadel ning „Pál-tänava poisse“ mängitakse selgi suvel Lavaaugus. Kristallkingakese preemia saaja Pääru Ojale tõi tunnustuse teiste hulgas ka Aleksander Herzeni roll Priit Pedajase lavastuses „Utoopia rannik. I osa. Teekond“. Palju õnne kõigile preemiasaajatele! 

Eesti teatri aastaauhinnad 2014

AASTA LAVASTUS

„Tannhäuser“, Rahvusooper Estonia.
Lavastaja Daniel Slater, kunstnik Leslie Travers, dirigendid Vello Pähn, Jüri Alperten, Mihhail Gerts, valguskunstnik Anton Kulagin, liikumisjuht Kati Kivitar. SÕNALAVASTUSTE ALAL 

Lavastaja auhind: Madis Kalmet – lavastused „Titanicu orkester“ (MTÜ R.A.A.A.M.), „Leegionärid“ (Rakvere Teater), „Kassirabal“ (Tallinna Linnateater). 


 
Kunstniku auhind: Ene-Liis Semper – kujundus lavastustele „Ilona. Rosetta. Sue“, „Enesetapja“, „Iga eht südamelöök“ (Teater NO99).
Naispeaosa auhind: Kersti Heinloo – preili Julie lavastuses „Preili Julie“ (MTÜ Kell Kümme).
Meespeaosa auhind: Peeter Jürgens – vanaisa lavastuses „Vanad ja noored“ (Ugala Teater).
Naiskõrvalosa auhind: Marika Vaarik – osatäitmised lavastustes „Ilona. Rosetta. Sue“, „Iga eht südamelöök“ (Teater NO99).
Meeskõrvalosa auhind: Meelis Rämmeld – Tuvi lavastuses „Sajand“, Nikolai Ogarjov lavastuses „Utoopia rannik. III osa. Kaldale heidetud“ (Ugala Teater).
Žürii eriauhind: „Tiina Tauraite traktor“ (MTÜ Kolhoos) – meeldiva ühendamise eest kasulikuga.

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind
Eero Epner
Artiklid: „Avalikkus ja teater“, Sirp, 24.01.; „Hetkelisusest sündiv vabadus“, Sirp, 29.08.; „Brutaalne prints“, Sirp, 14.11. 

 
Sõnalavastuste muusikalise kujunduse või originaalmuusika auhind
Veiko Tubin – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Kolm vihmast päeva“ ja „Offline“. (Tallinna Linnateater). 
Urmas Lattikas – originaalmuusika lavastusele „Kollaborandid“. (Eesti Draamateater). Salme Reegi nimeline auhind 
Haide Männamäe ja Toomas Tross – autori-, lavastaja- ja näitlejatöö klounipaari Piip ja Tuut väljatöötamise ning ampluaa pideva avardamise eest, sealhulgas lavastuses „Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu”. (Piip ja Tuut Teater). 

Priit Põldroosi nimeline auhind 
Ene Paaver – teatriraamatute, sealhulgas Eesti Draamateatri näidendiraamatute sarja, järjepideva ja süvenenud, detailitäpse ja autoritundliku toimetamistöö eest. Samuti tunnustades tema algatust ja hoolt algupärase näitekirjanduse regulaarsel tutvustamisel ja autorite lähendamisel lavapraktikale „Esimese lugemise“ raames. Tõnu Tepandi – pikaaegse pedagoogitöö eest kõnetehnika ja lavakõne õppejõuna, mille käigus ta on loonud hääle ja mängu vastastikusel tihedal seosel põhineva isikupärase meetodi. Samuti arvestades rohket harjutusmaterjali sisaldavat ja autori n-ö häälefilosoofiat avavat raamatut „Alguses oli hääl“ (2012). 


MUUSIKA-, BALLETI- JA TANTSULAVASTUSTE ALAL 

Muusikalavastuste auhind
Mati Turi – Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse teostuse eest Richard Wagneri ooperis „Tannhäuser“. (Rahvusooper Estonia)

Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin“ kunstiliselt nauditava tulemuse eest.

Balletilavastuste auhind
Hayley Blackburn – nimiosa balletis „Raimonda”, Belle, lavastuses „Kaunitar ja koletis”. (Teater Vanemuine)

Tantsulavastuste auhind
Kristjan Rohioja „Electronic City“ – koreograafiline üllatus, õrn ja tundlik poeetiliste metafooridega lavalugu; suurepärane töö esitajate Maiken Schmidti ja Ago Sootsiga, kes suutsid detailid suureks tantsida. (VAT Teater).

Muusika-, balleti- ja tantsulavastuste žürii eriauhind 
Ansambel „Resonabilis“ ja Ott Aardam – Kristjan Kõrveri kammerooperi „Raud- Ants“ omanäolise lavastusliku teostuse ja nõudliku muusikalise partituuri ettekandmise eest. (Mustjala Festival, Saaremaa Ooperipäevad). 

Georg Otsa nimeline auhind 
Ain Anger – erakordsete saavutuste eest maailma ooperi- ja kontserdilavadel, unustamata sealjuures oma kodupublikut. Lavastused „Faust“ ja „Tannhäuser“ ning „Põlvkondade gala“ Rahvusooperis Estonia, kontserdid „Kaks bassi, kaks kirikut“ (koos Jaakko Ryhäneniga), esinemised Saaremaa ooperipäevadel ja Birgitta festivalil („Don Giovanni“ ja „Lohengrin“). 

Natalie Mei nimeline auhind 
Ene-Liis Semper – jõulise ja julge lahenduse eest klassikalise ooperiteose visuaalsel tõlgendamisel. (Charles Gounod' ooper „Faust“ Rahvusooperis Estonia). 

TEATRITÖÖTAJA AUHIND

Lavastust ettevalmistavas kategoorias
Dmitri Mjatšin, Vene Teatri metallitööline
Töötab Vene Teatris keevitajana 1999. aastast. Valmistab kõik dekoratsioonide metallkonstruktsioonid, kõik lavastuste dekoratsioonides mehhaniliselt liikuvad detailid. Osales vabatrupi „Teine Teater“ kõikide lavastuste loomisel. Vene Teatri ja AudioKinetica koostööprojekti „Cyclotron“ üks loojatest. Mitmekülgselt andekas, leidlik ja vastutustundlik metallitööde meister.

Etendust teenindavas kategoorias 
Karin Tetsmann, Eesti Draamateatri vanemrekvisiitor 
Paarkümmend aastat teatritööd, loominguline partnerlus kokku mitmekümne nõudliku kunstniku, lavastaja ja etenduse juhiga, näitlejatest rääkimata; kõige erinevamate ajastute esemeid koondav hinnaline rekvisiidiladu; eksimatu erialane asjatundlikkus koos heade ajalooteadmiste ja stiilitajuga. Tema teadmiste ja koostöö abil on kujundatud mitte ainult sadu Eesti Draamateatri lavastusi, vaid ka arvukalt teiste teatrite lavasid, projekte ning filme. 

Haldus- ja administratiivtöötaja kategooria
Jüri Kruus, Rahvusooper Estonia heliplaatide restaureerija, teatrilooliste raamatute koostaja, inspitsent
Töötanud Rahvusooper Estonias aastast 1965, alates 1970 ooperi- ja balletietenduste inspitsiendina. Restaureerinud üle 160 LP, CD ja helikasseti eesti lauljate, näitlejate, instrumentalistide, dirigentide ja ooperite salvestusi (sh. Miliza Korjus, Milvi Laid, Tiit Kuusik, Georg Ots jt.), olnud enamasti ka koostaja, kujundaja ja annotatsioonide autor. Tutvustanud nii Eesti kui ka maailma tuntud lauljaid, instrumentaliste ja oopereid perioodikas, raadio- ja telesaadetes, videokavades, RO „Estonia“ Talveaias, juubeliõhtutel teatrisaalis, Peterburi, Moskva, Kiievi, Odessa, Samaara, New Yorgi ning Sydney raadiosaadetes, loeng-kontsertidel Peterburi Teatri- ja Muusikamuuseumis.

ANTS LAUTERI NIMELINE AUHIND

Näitlejaauhind: Indrek Ojari
Mark Styler, „Aju jaht“; Boka, „Pįl-tänava poisid“; Konduktor, Mihhaila Petrovitt, Stepan Stepanovitt TTubukov, Luka, „Maailmale nähtamatud pisarad“; Antoine, „Üsna maailma lõpus“; Näitleja, Isa vaim, Kultuurihuviline saatejuht, „Hecuba pärast“; Zakirov, Keegi juhatusest, „Ohvrit mängides“; Jake Quinn, „Kivid sinu taskutes“; Henri, „Boob teab“; Maria, „TTapajev ja Pustota“ (Tallinna Linnateater); osatäitmine lavastuses „Vahepeatus” (MTÜ R.A.A.A.M).Lavastajaauhind: Mart Koldits
„Tšapajev ja Pustota“, „Metamorfoos“, „Loomade farm“, „Rätsep“, „Päike soojem, taevas sinisem”, „Ohvrit mängides”, „Pál-tänava poisid” (Tallinna Linnateater); „Pidu“ (Eesti Riiklik Nukuteater); „Hüppajad“ (Vanemuine); „Proffet” (suveprojekt koostöös Albu Vallaga); „Kummitus masinas” (Von Krahli Teatri ja Lavakunstikooli XXIV lennu koostöö); „Ihade osakond“ ja „Simulaakrum“ (Von Krahli Teatri ja Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiatudengitega).KRISTALLKINGAKESE AUHIND
Rene Köster – soololavastuse „Tzion“ (Kanuti Gildi SAAL) eest. Lavastus on kantud sügavalt läbitunnetatud isiklikust kogemusest ja esitatud intensiivse kirglikkusega, kehaliselt väljendusrikkalt ja ausalt.
Pääru Oja – Aleksandr Herzen, „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (Tallinna Linnateater); Dennis Dutton, „Vertikaaltund“; T. Stedman Harder, „Saatuse heidikute kuu“; noor poiss „Kaevuritest kunstnikud“; Silbe „Kevadine Luts“; Philip, „Orvud“ (kõik Eesti Draamateatris); Franz, „Tasandikkude helinad“ (Saueaugu Teatritalu).