Uudisvoog

Uudised RSS

Eesti teatrile on tekkimas kodulava Espoos

11. märts 2016
2.-13. märtsini toimub Soomes, Espoo Linnateatris Eesti nädal, kus etenduvad Tallinna Linnateatri lavastus „Aeg ja perekond Conway”, Ugala teatri „Amalia” ning on avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus „Eesti teatri suursaadikud”. Samuti toimub Eesti nädala raames Eesti ja Soome teatriprofessionaalidele mõeldud õpituba.

Eesti teatri "kodulava" peale Soomes on Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa mõelnud juba mitmeid aastaid. "Meie missioon on, et Soomes elavad eestlased ei kaotaks sidet Eesti teatriga ja soomlased saaksid omakorda osa meie kunstist."

"Helsingi kesklinnas meile sobivat ei leidunud," sõnas Põldmaa sellest, kuidas sai alguse koostöö Espooga. "Espoo Linnateater on keskendunud aga külalistruppide vastuvõtmisele ning juba teist aastat toimuva koostöö tulemusena on nendega tekkinud usalduslik suhe, ilmselt ka nendepoolne kindlus, et publiku huvi Eesti teatri vastu on olemas. Loodan, et sellest kujuneb Eesti teatritele püsilava, kus erinevate teatrite lavastusi saaks ka edaspidi näidata."

Espoo Linnateatri direktor Joachim Thibblin tunneb hästi Rootsi ja Põhjamaade teatreid ning neil on alati olnud kindel koht Espoo Linnateatri rahvusvahelises programmis. "Meie lõunapoolne naaber Eesti on tugev ja huvitav teatrimaa, ning kuna jagame osaliselt ka ühist kultuuripärandit, siis tundub loomulik, et Eesti teatril on oma koht ka meie teatri kavas," rääkis ta Eesti teatri toomisest Soome. „ Ka on töökultuur mõlemal maal sarnane ja koostöö kõikide partneritega on sujunud suurepäraselt. Jätkame samamoodi kindlasti ka järgmisel aastal,” kinnitab ta tulevikuplaane.

Tallinna Linnateater näitab sel aastal Espoos üht publiku armastatuimat lavastust, rohkete kolleegipreemiatega pärjatud J. B. Priestley "Aeg ja perekond Conway" Elmo Nüganenilt, etendused toimuvad 11. märtsil kell 18 ja 12. märtsil kell 14.

Tanel Ingi lavastust "Amalia" mängitakse 7. märtsil kell 19 ning 8. märtsil kell 13 ja 19. "Amalia" pälvis oma koduteatri Ugala publikult kõrgeima tunnustuse ehk tiitli „Parim lavastus aastal 2015“ ning peaosatäitja Klaudia Tiitsmaa, keda on Amalia rolli eest juba pärjatud nii publiku kui kolleegipreemiatega, kandideerib tänavustel Eesti teatri aastaauhindadel parima naisosatäitja tiitlile.

Kogu Eesti nädala vältel on Espoo kultuurikeskuses avatud näitus "Eesti teatri suursaadikud". Väljapanek tutvustab silmapaistvaid näitlejaid, lauljaid ja tantsijaid, kes on esinenud teatrites üle Eesti. Mitmed neist on saanud tuntuks ka Soomes ja välismaal, olles nii saadikuteks kogu Eesti kultuurile.

Eesti nädalat Espoos on aidanud korraldada Eesti Instituut Soomes ja Eesti Saatkond Soomes.

Teatrite sõitu toetas Kultuuriministeerium.