Uudisvoog

Uudised RSS

49. hooaeg läks käima 10-minuti näitemängudega. Vaata pilte!

2. september 2013
 Tallinna Linnateater avas augustikuu viimasel päeval oma 49. hooaja. Hooaeg läks käima eksperimendiga: ühel päeval oli neljas eri saalis neli esietendust ja mängiti 10-minuti näitemänge, mille autoriteks on Linnateatri dramaturgid.Etendati spetsiaalselt «4x10 minutit» jaoks kirjutatud värskeid lavatekste: «Valmisolek on kõik» Triin Sinissaarelt, «forever jung» Diana Leesalult, «Müks» Kristiina Jalastolt ja  «Puhas lähedus» Paavo Piigilt. Näidendite temaatikat autorid eelnevalt omavahel kokku ei leppinud, igaüks lähenes formaadi väljakutsele oma nurga alt. Millise, selgub teatrivaatajale saalis istudes. Lavastav näitleja ei ole Linnateatris tundmatu nähtus, nii ka sel korral. Hooaja avaürituseks lavastasid 10-minuti näidendeid Andrus Vaarik («Valmisolek on kõik»), Veiko Tubin («forever jung»), Tõnn Lamp («Puhas lähedus») ja Henrik Kalmet («Müks»). 

Diana Leesalu kirjutatud muusikalivormis vampiiriparoodia «forever jung» Põrgulaval, helilooja ja lavastaja Veiko Tubin, näitas taaskord hästi Linnateatri näitlejate laulu- ja lustimisoskusi; Kristiina Jalasto absurdivõtmes lugu «Müks» kahe inimese teineteiseleidmisest lavastas Väikses saalis debüüdina Henrik Kalmet. «Puhas lähedus» oli Paavo Piigi ulmelugu aastast 2065, kus inimestevahelist lähedust leitakse nii uudselt kui vanamoodsal viisil, lavastajaks Tõnn Lamp, mängukohaks Taevalava. Triin Sinissaare näidendis nägid teatrivaatajad üht maailmalõpuootuses elavat perekonda ning puändi oli autor sättinud kenasti Linnateatri hooaja avamisega kohakuti; selle lavastas Hobuveskis Andrus Vaarik.  

Rõõmustav oli teatrivaatajate soe järelkaja.  „Hästi tore, et publikule selline kingitus tehti. Sellised värsked eksperimendid näitavad näitlejaid hoopis teise nurga alt,“ ütles üks Linnateatri püsikülastaja. „Huvitav oli näha, et neljast näidendist kolm flirtis ulme- või tulevikuteemadega."

Linnateater tänab kõiki rohkem kui 800 inimest, kes sel päeval teatrit külastasid ning leidsid ühtlasi võimaluse toetada teatri spordisaali arendamist. 

Pilte avasündmusest saab vaadata siit

Viimase etenduse järel kinkis kunstnik Jüri Arrak teatrile maali Linnateatri suurimast fännist, näitlejanna Leida Rammost. 


Arrak maalis portree Rammost dokumentalist Peter Murdmaa algatusel. Nimelt valmistab Murdmaa ette dokumentaalfilmi Leida Rammost, kelle südamesooviks on Linnateatri uue maja valmimine rahvaalgatuslikus korras. „See maal Leidast kui Linnateatri suurimast fännist võiks olla nö järgmiste kingituste seemneks. Estonia teatri juubeliaastal on seda paslik öelda, sest ka Estonia valmis rahva kingituste ja annetuste abiga,“ kommenteeris Arrak.

Jüri Arraku teost saavad teatrikülastajad imetleda Linnateatri publikuruumides, kus see oma koha leiab. Direktor Raivo Põldmaa andis lubaduse, et kui uus maja peaks valmima, siis saab see olema esimene maal uue maja seinal.