Meediakaja

Meediakaja RSS

Postimehe kultuuriportaal: videolugu "Vanamees ja meri" telgitagustest

3. juuni 2015
Postimehe kultuuriportaal käis kaameraga "Vanamees ja meri" telgitagustes ning ajas juttu lavastaja Martti Helde, produtsent Evelin Soosaar-Penttilä ja videokunstnik Emer Värgiga. 

Detsembris läks Martti Helde Tallinna Linnateatri ja Von Krahli juhtide juurde ja tunnistas, et soovib teha kahe teatri koostöös juunis ühe lavastuse. Täna, vähem kui kuus kuud hiljem, esietendubki Ernst Hemingway jutustuse «Vanamees ja meri» ainetel valminud lavastus. See on erakordselt kiiresti valminud teatritöö, kus aga allahindlusi pole tehtud.  

24 tundi enne esietendust on Volta tehase hoones üllatavalt pingevaba. «Ma olengi rahulik inimene,» tunnistab Martti Helde. See rahu on kandunud ka näitlejatele – Evelin Võigemast, Andres Ots, Tõnis Niinemets, Kristjan Üksküla, Kait Kall, Ivo Reinok, Liis Lindmaa  ja Helene Vannari – ning kõigile, kelle kaasabil sünnib üks teatrilavastus.  
Martti Helde, keda laiem üldsus tunneb ja teab filmi «Risttuules» režissöörina, tunnistab, et «Vanamehest ja merest» ei tasu oodata traditsioonilist teatrikogemust.  «Vanamees ja meri» otsib ennast vormiliselt. See on pigem seisunditeater. Oleme sidunud filmi, tantsu ja muusika. Saali tasub tulla avatud meelega, mitte oodata, et näeb sõnalavastust, sest sõnu selles  lavastuses pole,» selgitab Helde. 
 
Lavastuse loomisel on tegijad saanud inspiratsiooni psühholoogiadoktor Carol S. Pearsoni kaheteistkümne kangelasarhetüübi teooriast, kelles kuut on kasutatud peategelase eri meeleseisundite kehastamiseks. Nii näebki laval vana Vanameest  ja noort Vanameest, lisaks selliseid arhetüüpe nagu Süütu, Avastaja, Valitseja, Orb, Sõdalane  ja Maag. «Hemingway on oma teksti peitnud erinevaid seisundeid, me püüame füüsiliselt neid laval nähtavale tuua,» selgitab Helde. 
 
Helde tõdeb, et Hemingway 1952. aastal ilmunud «Vanamees ja meri» tundus talle isuäratav, sest selles loos on peidus midagi universaalset. Esimest korda luges Helde «Vanameest ja merd» keskkoolis ja positiivne mulje jäi talle juba seetõttu, et tegemist oli õhukese raamatuga. Helde arvab, et tollal ta ei mõistnud loo tähendust. «Ent oma minimaalsuses oli «Vanamees ja meri» väga haarav.» 
 
«Vanamees ja meri» on Martti Helde esimene teatritöö. Balti Filmi- ja Meediakooli lõpetanud Helde astus 2012. aastal EMTA lavakunstikooli, et omandada magistrikraad näitejuhtimise erialal. Ta on end ka täiendanud dramaturgia ja näitejuhtimise meistriklassides Berliinis, Ankaras, Los Angeleses ning Londonis. 

Vaata videolugu siit.