Meediakaja

Meediakaja RSS

Menu.err.ee: "Lavastaja Diana Leesalu - julge katsetaja, kes hindab traditsioone"

22. oktoober 2013
Diana Leesalu on üks neist lavastajatest, kes esindab Tallinna Linnateatri noort raskekahurväge. Ta on julge katsetaja, kuid tunnistab, et austab traditsioone ja on mõtetes ehk pisut konservatiivnegi. Üks on kindel – teatrit teeb ta südamega ja tema käekiri on äratuntav. See peegeldab elu koos kõikide võlude ja valudega. Diana viimane triumf oli Tallinna Linnateatri hooaja avapäeval, mil ta tõi koos Veiko Tubinaga lavale kümne minuti pikkuse muusikali “Forever jung”. Diana tunnistab, et see oli suur väljakutse nii talle lavastajana kui ka näitlejatele. “Linnateatris ei kohta muusikale eriti palju, aga samas on meil nii palju laulvaid näitlejaid, et isegi siis, kui me oleme keskendunud teistsuguste lavastuste väljatoomisele, tundus põnev ka see žanr korraks ja nalja pärast järgi proovida," rääkis Diana Leesalu Menule. 

Kümme minutit - paras proovikivi
"See sama piiratud ajas tegutsemine paneb meid tegijatena täiesti uude situatsiooni. Ühelt poolt see, et ettevalmistusaega on vähe, teisalt aga see, et tuleb mahutada kõik oma fantaasiad selle kümne minuti sisse ära nii, et see jääks maitsekaks. Kui meil olid laulud valmis, siis selgus, et need katsid kõik aja ära. Siis saime aru, et kõik tegevus tuleb laulude kaudu esitada," rääkis Leesalu.

Enne peaproovi oli kogu trupil tunne, et keegi vaatajatest ei saa aru, mis laval õieti toimub, sest tegevustik oli tihe kui põline padrik. Lahendus oli aga lihtne - umbes viiendal minutil tuli lavale jutustaja, kes laulis ette, mis tükis toimub. Mäng võis jätkuda. 

Nappi aega mahutatud minimuusikal tundus Dianale põneva ettevõtmisena. "Me võtsimegi eesmärgiks panna ühe pika alguse ja lõpu ning rohkete sündmustega lugu kümne minuti sisse. Juba ainuüksi kontsentratsioon muutis selle humoorikaks. Ma arvan, et kui me oleks seda sama lugu hakanud pikalt vestma, siis ta poleks pooltki nii naljakas saanud. Ma usun, et ta saigi oma võlu sellest, et tuli ebanormaalselt ja ebainimlikult kiiresti laulu vormis kõikidele sündmustele reageerida," ütles Leesalu.

Kui tavaliselt jõuavad näidendid publiku ette pea kogu hooaja vältel, siis minimuusikal oli ühe päeva liblikas. Tõsi, ta jõudis publiku ette lausa kaheksal korral, kuid rohkem seda ei näe, vähemalt lähiajal. Ettevalmistused kestsid siiski mitu kuud ning võiks ju oletada, et lavastajal on hinges kurbusenoot, et looming nii vähe tähelepanu saab.
“Kahju on õige natuke. Ma arvan, et mõnikord on heade asjadega nii, et nad on korraks ja jätavad endast maha hea mälestuse. Kui me oleks seda teinud korduvalt ja see oleks saanud osaks meie püsirepertuaarist, siis oleks ta kaotanud osa oma võlust," selgitas Leesalu.

Pilk naiste hinge
Muusikali leinamiseks pole Diana Leesalul õieti aegagi, sest plaane on tal palju. Juba 20. septembril jõuab kohvikus Sinilind vaatajateni "Võidab see, kellel on kõige hullem mees" - tükk, mis heidab valgust 24-aastase Eesti naise hingeellu. "Aasta tagasi tegime poistega ühe stand-up kava. Sel korral juhtus nii, et kaks naisnäitlejat ütlesid, et nad tahaks ka proovida. Hakkasime koos käima ja fantaseerima, millest nende tükk rääkida võiks. See kord on tegu žanrite omavahelise segunemisega - seal on stand-upi ilminguid, aga vahel ka etüüde ja sketše," selgitas Leesalu.

Seejuures toovad näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm vaatajateni hetked elust enesest. "Need on suuresti meie endi poolt tähele pandud ja mingites osades ka ise kogetud lood, mis on üritatud panna humoorikasse võtmesse, kuigi nad on kohati väga tõsised teemad. Ma loodan, et need teemad on piisavalt üldised, et nad võiksid puudutada ja äratundmisrõõmu pakkuda paljudele," ütles Leesalu.

Toob lavale oma lõputöö
Järgmisel kuul, 19. oktoobril, üllatab Diana publikut veelgi. Siis jõuab lavale tema lavastatud ja kirjutatud "Offline", mis on ühtlasi ka tema lavaka lõputöö. "Ma lõpetasin lavaka dramaturgina, aga praegu on läinud nii, et rohkem lavastan kui kirjutan. Kuna ma tol hetkel kirjutasin ta juba suuresti teades neid näitlejaid, kes minuga linnateatrisse tööle tulevad, kujundasin ta konkreetsetele näitlejatele ja konkreetsesse saali," selgitas Leesalu.

Kuna kooli lõpetamise ja praeguse lavastamise vahele on jäänud pea aasta, tegi Diana tüki ka ümber. "Ma käisin selle näitemängu üsna põhjalikult läbi, kirjutasin teda pisut ümber ja kõpitsesin siit-sealt. Mul endal oli tekkinud distants ja see mõjus positiivselt. Sain võtta välja need asjad, mis kirjutamise hetkel tundusid mulle endale hästi olulised, aga nüüd lugedes sai selgeks, et need ei ole loo seisukohalt nii tähtsad," rääkis Leesalu.
Kuigi enne lavale toomist ei taha Diana kogu näidendi sisu ära rääkida, sest muidu poleks ju enam põnev, heitis ta ainesele siiski pisut valgust.

"See sisu on aimatav juba tema pealkirjast. Tegemist on looga, kus kamp interneti teel tutvunud noori inimesi otsustab ühel hetkel tulla ühte majja ja saada seal esimest korda kokku. Neil on plaanis võtta ette üks mäng, mis paraku väljub nende kontrolli alt ja nii juhtub igasuguseid ootamatusi."

Diana Leesalu tunnistab, et talle meeldivadki teatritükid, mis räägivad elust enesest, kaasates tegevusse kõik probleemid, millega ikka ja jälle silmitsi seistakse. "Need on olnud teemad, mis on mind huvitanud ja nendel teemadel olen ma tahtnud ka lavastusi teha. On üks selline teatrisisene nali, et kui keegi küsib, millest su lavastus räägib, siis on võimalik vastata, et inimestevahelistest suhetest. Suuresti ongi see nii. Minu enda jaoks on need teemad kõige huvitavamad," selgitas Leesalu.

Uusi lavastusi pakub ka kevad ning nii polegi Dianal mahti pikalt ette mõelda. Ta elab üks kuni kaks lavastust korraga ja teeb tööd täie pühendumisega. Nii kogub noor lavastaja kogemusi, laiendab pagasit ja kombib teatri piire. Ikka hea maitse ja paraja huumori piirides, et vaatajatel oleks, mida nautida. Pärast meie vestlust jääb hinge tunne, et Diana Leesalu on küll lavastaja, kes elab ja hingab teatrist ning paneb igasse valmivasse lavatükki suure osa oma hingest. Ikka selleks, et jõuda sügavale publiku südamesse. 

Silver Kuusik