Meediakaja

Meediakaja RSS

Kultuur.err.ee: "Juuniks valmib režissöör Martti Helde debüütlavastus teatris"

22. mai 2015
Noore tunnustatud filmirežissööri käe all sündiv lavastus sünnib Ernest Hemingway raamatu "Vanamees ja meri" ainetel ning on vormiotsing, mis segab kino, teatrit ja tantsu, jättes sõna seekord vähemasse osasse. 3. juunil endises Volta klubi saalis, hoones 47B Loftid esietenduv visuaallavastus valmib Tallinna Linnateatri ja Von Krahli egiidi all ning seda mängitakse ainult sel suvel. 

"Kui film "Risttuules" oli püüdlus lahendada film lavaliste elementidega, siis "Vanamees ja meri" on lavastus, mis mängib filmilike elementidega," kirjeldas hiljuti filmi eest riikliku kultuuripreemia pälvinud Helde vormieksperimenti, mis otsib lahendusi nüüdisaegse visuaalse keele ja kirjandusklassika ühendamiseks. 
 
Selleks sünnib koostöös terve kunstnikemeeskonnaga, kuhu kuulub ka plejaad videokunstnikke, spetsiaalne lavaruum endisesse Volta klubi saali Tööstuse tänaval. Lavaruumi helipilti aitab kujundada spetsiaalselt lavastuse jaoks kirjutatud Mihkel Zilmeri originaalmuusika.

Hemingway mõistujutt vana mehe ja kala võitlusest merel pakub palju mänguruumi erinevate kunstivormide – teatri, kino, tantsu - väljendusvahendeid kasutavateks visuaalseteks lahendusteks ning loominguliseks lähenemiseks loo sisule. Just see sai otsustavaks materjalivalikul.

"Ma ei haaku hästi näidenditega ja traditsioonilise lavateksti asemel otsisin midagi, kus ei oleks nii täpselt ette kirjutatud see, mis võiks olla, vaid kus oleks rohkem ruumi. Midagi, mis oleks lineaarne, tuttav, lihtsalt samastatav lugu visuaalse mänguruumiga. „Vanamees ja meri“ materjaliga on võimalik väga sügavale minna, see oli valiku algimpulss," kommenteeris lavastaja.

Lavastuse dramaturg on Jim Ashilevi (Von Krahli Teater), kunstnik Kristjan Suits (Ugala), videokunstnikud Emer Värk ja Mikk-Mait Kivi (mõlemad Von Krahli Teater) ning Jaak Ollino ja Hendrik Mägar, helirežissöör Ranno Tislar. Kostüümikunstnik on Liis Plato, grimmikunstnik Liisi Roht, valguskunstnik Rene Liivamägi, koreograaf Arolin Raudva, helilooja Mihkel Zilmer. Lavastuse peaprodutsent on Evelin Soosaar-Penttilä, tegevprodutsent Kristofer Piir. 

Kultuur.err.ee 
22.05.2015