Meediakaja

Meediakaja RSS

Äripäev: "Krimikirjanik mõrvarite keskel"

21. veebruar 2014
Tallinna Linnateatris esietenduv lavastus “Aju jaht” viib vaataja tavapärasest vägagi erinevasse keskkonda, pakkudes ühel ajal nii põnevust kui ka huumorit, kirjutab Äripäeva Puhkepäevas Tõnu Lilleorg. 

Tüki tegevus toimub kinnises asutuses Fairfieldsis, milles viibivate kurjategijate vaimne tervis jätab tugevasti soovida. Ka ühendus välismaailmaga puudub sel väliselt maamõisa meenutaval hoonel täiesti. Ühel ilusal päeval veereb hoone värava taha punane BMW ja sellest astub välja krimikirjanik Styler. Ta avab värava ning suundub hoonesse, et intervjueerida oma järgmise raamatu tarvis üht sarimõrvarit. 
 
Välismaailmas eraldatud tegevuspaik.
Näidendi autor Anthony Horowitz ütles Puhkepäevale, et eraldatud tegevuspaiga valikul on kindlad põhjused. “Fairfieldsis pole aastate jooksul midagi muutunud. Väline maailm on kui ukse taha jäetud. Arvan, et see annab tegelaskujudele nende jõu,” rääkis näitekirjanik. “Loodan, et kaasaegsele publikule pakub pinget selline erinev, võõras koht,” selgitas ta.Peategelast Stylerit kehastava Indrek Ojari sõnul on tekst väga haarav. “Endal on põnev mängida ja ma loodan, et ka vaatajal jälgida,” sõnas Ojari prooviperioodi lõpusirgel. Tegevuspaiga suhtes – “ajahõngust puretud sisemiljöö” – saab Ojari sõnul tõmmata paralleele näiteks filmiga “Suletud saar”(“Shutter Island”, peaosas Leonardo DiCaprio), samal ajal on kogu tüki õhustik selgelt tänapäevane. Näitleja sõnul ei kohta eesti teatrimaastikul tihti sellist klassikalist trillerit.

Musta huumorit täis lavalugu.
Lavastaja Diana Leesalu sõnul on lisaks põnevusele tükis ka törts huumorit, sellist mõnusat briti musta. “Lugu on kõige paremas mõttes meelelahutus,” ütles ta. Kuigi loos leidub ka šokeerimist ja brutaalsust, kaldub trupp arvama, et eraldi hoiatust alaealistele või nõrganärvilistele kavalehele siiski ei tule.

Lavastaja sõnul kujutab lugu endast mõttemängu, mis räägib psühholoogilisest manipuleerimisest. “Soovitan vaadata seda eluterve huumoriga, sest see kõik on lihtsalt mäng,” andis Leesalu vaatajale pidepunkti.

Kirjanik Horowitzi (58), kes on kirjutanud palju televisoonile, muu hulgas Eestiski menuka telesarja “Midsomeri mõrvad” esimese hooaja tarvis ja mitu osa “Hercule Poirot’le”, sõnul on detektiivilugude ja kõnealuse näidendi vahel oluline erinevus. “Detektiivilugu tegeleb faktidega, “Aju jaht” aga määramatusega,” selgitas ta.

Hiljuti sai kirjanik teenete eest kirjanduses aunimetuse “Briti impeeriumi ordu ohvitser”. Tema raamatuid on ostetud 16 miljonit eksemplari. “Aju jaht” (originaalpealkiri “Mindgame”) ilmus 2000. aastal esialgu romaanina pehmekaanelises köites ja tüüpilisele krimkale iseloomuliku kaane­kujundusega. 

Tõnu Lilleorg
Äripäeva Puhkepäev, 
21.02.2014