Meediakaja

Meediakaja RSS

Kaemus: saamahimu ballil tantsisid surnud (Virumaa Teataja)

28. jaanuar 2017
Nikolai Gogoli romaanil, millest Hendrik Toompere võimsa lavastuse kujundas, on juubeliaasta. See ilmus 175 aastat tagasi Venemaal, kuid võinuks vabalt olla kirjutatud ka tänapäeva Eestis.

Igas suunas sületäite kaupa satiiri loopiva ja publikut naerutava ning mõtlema paneva loo tõi Toompere Taevalavale kaks ja pool aastat tagasi.

Kes seda enam mäletab, mis seisus see tüütu haldusreform tollal oli, aga praegu on selle tulisemaid ajajärke. Ning viimane aeg minna seda lavatükki vaatama ka omavalitsusjuhtidel, kes seda veel teinud pole.

Lugu on ju oleviku peegel. Saada hingi! Osta, meelitada, kaubelda, tingida ... Hingi on vaja! Olgu või surnuid. Neid, kes möödunud rahvaloenduse ajal veel elus olid. (Idee on kaval, eks?)

Priit Võigemast kolleegiuminõunik Tšitšikovina on laval elegantsus ise. Tema surnuid kokku ostev ärikas on sümpaatne, pole midagi teha. Ta on üle kõigist mõisnikest, kellega äri teeb. Ja need on ikka hullumeelsed tüübid.

Tõeliselt Suure Rolli teeb Rain Simmul Manilovina – libe, ilge, lipitsev tüüp. Tema ja ta nõme abikaasa (Piret Kalda) moodustavad üsna eemaletõukava biseksuaalide (?) paari. Imetlust väärib Anne Reemann Korobotškana – vaesunud inetu ihara leskeidena.

Ja Pljuškini, Kalju Orro oivaliselt mängitud üliihne vanatoi alandlikkus tõstab Tšitšikovi päris soliidsuse pjedestaalile. Allan Noormetsa Sobakevitš läheb ostu-müügitehingu sõlmimise juures koguni niikaugele, et hakkab hinda tõsta püüdes oma surnud hingi ülistama, kinnitades, et nii head seltskonda ei leia Tšitšikov kusagilt mujalt, need on ju justkui “suure tuumaga pähklid”.

Mida Tšitšikov väljakaubeldud kraamiga teha tahab, jääbki saladuseks. Kuid toimuvat käimasoleva haldusuuendusega kõrvutada on pelutavalt lihtne.

Kavalust, alistuvust, hirme ja kahtlusi tulvil tralli võtab Tšitšikovi teener Selifan (Andres Raag) viimaks kokku sõnadega: “Üks sureb, teine sünnib ilma. Kellel on sest sooja, külma?”

Jah. Kas see, mida näitab meile Gogoli-Toompere tandem, ja seegi, mis leiab aset praegusaja poliitikas, pole suuresti mitte lihtsalt mõttetu tühikargamine...?

Marju Lina
Virumaa Teataja, 28.01.2017