Meediakaja

Meediakaja RSS

Kaemus: "Aju jaht" (Virumaa Teataja)

3. september 2016
Kui üle pimeda saali hakkasid voogama teremini helid, meenus otsekohe seriaal “Midsomeri mõrvad”, mille tunnusloo meloodia on mängitud sellel vähetuntud instrumendil. Mõistagi pole valik juhuslik, sest Horowitzi sulest pärineb nii selle sarja stsenaarium kui jutuks olev näidend. Teremini helisse on sisse kirjutatud harmoonilised võnked, mis muudavad kõla salapäraseks, nii et see sobitub põnevuslugudega hästi.

Teadsin enda arvates üsna täpselt, mis lugu vaatama lähen. Kirjanik suundub sarimõrvarite vaimuhaiglasse, et intervjueerida sealset patsienti. Mulle piisas sellest teadmisest, et oodata närvekõditavat elamust. Oma peas mängisin läbi kõikvõimalikud variandid, sest sarimõrvari ja kirjaniku kohtumine hullumajas võib võtta igasugu suundi. Teadsin, et lavale ilmub vaid kolm tegelast Indrek Ojari, Allan Noormetsa ja Piret Kalda kehastuses. Kes keda kujutab, ei olnud kindel, aga oletasin.

Vaimuhaigla juhi kabinet pole kujundatud päris nii askeetlikult, nagu Linnateatris sageli ette tuleb, rõhutades nõnda puhast näitlejameisterlikkust. On kirjutuslaud, sellel kommutaator ja tore vana lauatelefon. Nurgas irvitab skelett (aga miks ei, arsti tööruum ikkagi). Kena suur raamaturiiul, maitsekas diivan. Uks siin, uks seal. Aknad, millest avanevat suurepärane vaade. Ja siis siseneb näitleja Ojari, kelle diktofoni pomisetavast jutust mõistab publik, et tema on kirjanik. Peagi tuiskab teisest uksest joviaalsel sammul sisse näitleja Noormets, kelle esimestest lausetest taipame, et tema on doktor. Aga kus on siis sarimõrtsukas? Kas teda mängib Piret Kalda ...?

Ei saa ette öelda. Minge vaatama.

Niipalju märgin, et peen mäng, vihjeist tulvil, on nauditav. Põnevust on kamaluga ja muldmusta huumorit ka (see väljend iseloomustab surma täiskiilutud lugu väga hästi). Miski ei selgu õieti enne kui lõpuminutitel.

Näitlejad on meisterlikud ja kõik nad on rolli eest ses lavastuses kolleegipreemia saanud. Lavastaja ka.

Teatrist lahkudes mõtisklesin, kas ka minu naabrite hulgas võiks maniakke leiduda. Mine sa tea.

Marju Lina
Virumaa Teataja, 3.09.2017