Meediakaja

Meediakaja RSS

ERR Aktuaalne kaamera ja raadiouudised: "Linnateatris esietendub "Sügise unenägu""

6. märts 2015
Laupäeval esietendub Tallinna Linnateatris Norra kaasaegse näitekirjaniku Jon Fosse „Sügise unenägu", mille lavastaja on Madis Kalmet. Proovisaalis käisid Aktuaalse kaamera ja Eesti Raadio kultuuriuudised. 

Jon Fosse on hetkel Ibseni kõrval tuntuim Norra näitekirjanik, prosaist ja luuletaja. Tema tekste on tõlgitud enam kui neljakümnesse keelde ning ta on pälvinud mainekaid auhindu. Ta on võtnud oma näidendi kirjutamisel eeskujuks Garcia Maria Lorca tsitaadi „Näidend peaks olema kui luuletus", vahendasid Vikerraadio kultuuriuudised.

Lavastaja Madis Kalmeti arvates on „Sügise Unenägu" nagu argipoeesia. "Ta tõesti kirjutab selle välja kõik väga omalaadses ja poeetilises stiilis, siin ei ole sellist nii teravalt eristatavat sündmuste jada - minevik vaheldub olevikuga, tulevikuga, ta ei tõmba mingeid piire. See on tõesti väljakutse lavastajale ja kogu loomingulisele trupile," ütles Kalmet.

Näidendis arutletakse inimese maise eksistentsi üle ning domineerib lakooniline keelekasutus - õigustatult peetakse Fosset 21. sajandi Samuel Beckettiks. „Sügise unenäo" meespeaosalist peetakse Fosse enda prototüübiks.

Üle pika aja näitlejana üles astuva Elmo Nüganeni arvates on Fosse pannud näidendisse iseenda tegelase. "Ta on oma näitemängu idee ja oma arusaamad, võib-olla omad pained, pannud tõesti sellesse ühte tegelasse võib-olla rohkem kui teistesse. Kui mõelda sellele, et autor ise kirjutas selle näitemägu sama vanalt kui ta on kirjutanud selle meestegelase. Ma olen seda kuulnud, et ta peab seda näitemängu väga lähedaseks, väga omaks, väga isiklikuks. Need tegelased on kõik veidi üksikud, soov saada mingil moel õnnelikuks, leida kedagi, leida tuge kelleltki," rääkis Nüganen.

Elisabet Reinsalu sõnul on näidend justkui kahe inimese vaheline mõistatus, mis kulgeb läbi mineviku, oleviku ja tuleviku ning tegeleb inimesega üksipulgi. "Sageli me ju elus ise ka liigume tänapäevas, siis liigume oma mälestustes, siis fantaseerime või projitseerime oma tulevikku ja see kõik toimub ühel ja samal hetkel. Mõnikord meie mälestused kattuvad teise inimesega, mõnikord need ei kattugi - mälu on teatavasti subjektiivne, valikuline," tuletas näitlejanna meelde.

Vaata videolõiku "Sügise unenäost" siit

Kultuur.err.ee
5.03.2015