Meediakaja

Meediakaja RSS

ETV Aktuaalse Kaamera kultuuriuudised: "Lavastaja: "Surnud hinged" on justkui lavale loodud

14. november 2014
15. novembrist on Linnateatri laval võimalik näha tõlgendust vene klassiku Nikolai Gogoli ühiskonnakriitilisest satiirist „Surnud hinged". Lavastuse on dramatiseerinud ja lavastanud muidu Draamateatrist tuntud Hendrik Toompere juunior, ja see vaatab kriitilise pilguga ühiskonda, kus vohavad saamahimu, korruptsioon, valelikkus ja rumalus, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Kui Gogoli romaanis ostab maksuametnik Tšitšikov kokku surnud talupoegade nimesid, et seeläbi rikastuda, siis Hendrik Toompere dramatiseeringus kannavad need "surnud hinged" märksa avaramat sisu. See lavastus viib meid maailma, kus tegeletakse puhtakujulise valetamisega. Olgu see siis aeg, mil "Surnud hingede" romaan kirjutati, või tänapäev. 
 
"On üks tegelane, kes ostab kokku näiliselt prahti, midagi, mida ei ole enam olemas," ütles peategelase Tšitšikovi osatäitja Priit Võigemast, "Mida ta sellega teha kavatseb, sellest ta kellelegi ei räägi, aga ometi tal on nagu mingisugune konkreetne plaan sellega - selline õhu müümine-ostmine. See on tänapäeva kontekstis täitsa aktuaalne."
"Lavastus räägib valetamisest, lavastus räägib sellest, mismoodi me loome kogu aeg teistele inimestele teatud muljet iseendast, Tegelikkuses see nii ei ole, sellest see lavastus räägibki. Aga nalja saab kõvasti," lubas Hendrik Toompere, kelle sõnul on Gogoli romaan justkui lavale loodud. 
 
"Tuleb välja, et Gogol on väga hea stseenikirjutaja, ehk et ta oskab dialooge niimoodi valmis kirjutada - oma romaani kontekstis küll -, mis sobivad väga hästi, pingestatult ka lavale, rääkimata sellest sisust," ütles Toompere. 

Vaata videolõiku siit