Festivalist 

Iga kahe aasta tagant toimuv teatrifestival Talveöö Unenägu pidas 2018. aastal väikest juubelit – festival leidis aset kümnendat korda. Talveöö Unenäol on läbi aastate olnud mitmeid erinevaid kuraatoreid ning tänu sellele ka mitmeid erinevaid nägusid, kuid üks on jäänud samaks – tegemist on Linnateatri festivaliga, mis on korraldatud valdavalt teatri enda jõududega.

Talveöö Unenägu sai alguse aastal 2000, mil Linnateater oli äsja avanud oma uue majatiiva värskelt renoveeritud Taevalava ja Kammersaaliga. Koos hiljuti kasutusele võetud Põrgulavaga oli kaua kitsastes oludes tegutsenud väiketeatrist äkki saanud avar kompleks, kus oli võimalik anda paralleelseid etendusi ja vastu võtta varasemast mitu korda suuremat hulka publikut. Keskaegsetesse hoonetesse rajatud teater pälvis oma unikaalsusega ka paljude väliskülaliste tähelepanu. Kunstilises plaanis oli Linnateater millenniumivahetusel laineharja tipus ning mängis oma lavastusi mitmetel festivalidel Euroopas ja Venemaal. Välismaal käimisest jäi aga kripeldama üks asi – tihti olid kohapealsed graafikud koostatud selliselt, et truppidel polnud võimalik ülejäänud programmi näha või omavahel kontakte luua. Nii sündiski unistus oma festivalist, mis võimaldaks Linnateatril näidata maailmale oma loomingut ja uut teatrimaja ning võtta vastu külalisi, huvitavaid teatritruppe, kellega suhtlemine oleks mõlemapoolselt rikastav ning kelle lavastuste nägemine annaks lisaväärtuse Tallinna teatripublikule. Eesmärgiks oli kutsuda külla teatreid, kellel on Linnateatriga sarnane veregrupp ning koondada kogu sündmus ühe katuse alla, luues lõigi osalejate jaoks maksimaalselt hubase keskkonna uute kontaktide loomiseks. Ettevõtmise koondnimeks sai „väikelavade festival“, kuupäevadena valiti välja jõulude ja uue aasta vaheline aeg ning sellest inspireerituna sai festival endale nimeks Talveöö Unenägu.

Kaheksateistkümne toimumisaasta jooksul on festivali meeskond toonud Tallinnasse lavastusi oma ala meistritelt nagu Peter Brook, Kama Ginkas, Frank Castorf, Patravadi Medjuhon, Reko Lundán, Alvis Hermanis, Dmitri Krõmov, Robert Lepage, Brett Bailey või Kirill Serebrennikov, lavale on astunud vapustavad näitlejad nagu Martin Wuttke, Oksana Mõsina, Bruce Myers või Issei Ogata, žanrid on ulatunud vene psühholoogilisest realismist aafrika tantsuteatrini, soome tragikomöödiast saksa avangardini. Rimini Protokoll viis vaatajad kõrvaklappidega linna peale ning „Näitus B“ nihutas vaatepunkti elava inimgaleriiga. Festivali alla on mahtunud nelikümmend neli erinevat külalislavastust, lisaks kümned arutelud, õpikojad, loengud, filmiseansid ja klubiüritused. Nii mõnigi eesmärk, kujutlus või ootus on aastate jooksul nihkunud, edasi arenenud, kadunud või teisenenud. Üsna ruttu selgus, et Linnateatri väikestele, eripärastele lavadele mahtuvaid kõrgetasemelisi lavastusi on maailmas ülivähe – juba teisel toimumiskorral laienes festival Laia tänava kompleksist välja. Kui esimesed kuus festivali lõppesid üha grandioossemaid mõõtmeid võtva aastavahetuse tähistamisega festivalikülaliste ja linnarahva osavõtul, siis alates 2012. aastast nihkus kuupäev logistiliste ja töökorralduslike karide ületamiseks jõulude-eelsesse aega, tuues fookuse uusaastapeolt tagasi teatrile. Mais 2017 omistasid EFFE Eesti Festivalikeskus ja Euroopa Komisjoni Eesti esindus Linnateatrile EFFE kvaliteedimärgi aastateks 2017—2018.

2017. aasta sügisel toimunud Linnateatri mõttetalgutel sõnastati ühiselt veelkord festivali Talveöö Unenäo eesmärk: kutsuda Tallinnasse meie sugulashingi, lavastusi, mis on meile lähedased – mitte vormilt, vaid hingelt. Tagasivaates on üks menukamaid festivale olnud Dmitri Krõmovi lavastuste retrospektiiv aastal 2010, mis andis vaatajatele võimaluse saada mitmekülgse pildi ühe äärmiselt huvitava lavastaja ja kunstniku töödest. Tänavune, 2018. aasta festival keskendus taas ühele lavastajale, Alvis Hermanisele, kelle looming on vormilt uudne, aga hingelt lähedane.


Kontaktandmed: 
Talveöö Unenägu
Tallinna Linnateater 
Lai 23, 10133, Tallinn 
Tel.: 372 6650 805
festival@linnateater.ee