Peaasi.ee tegeleb noorte vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. Peaasjalisi ühendab entusiasm, huvi ja austus inimliku suhtes. Püüdleme vaimse tervise teemade mõistva, aruka, paindliku, kuid ka optimistliku, kergema ja avatuma käsitlemise poole.


Kriisi ajal on enam kui pooled meist tundnud suuremat stressi kui varem. Kõige suurema surve all on olnud lastega pered, kellest suisa 2/3 on tavalisest suuremat stressi tajunud. Ülemäärane stress võib välja paista kõrgema ärevuse, meeleolumuutuste, une või suhteprobleemidena. Nende raskustega on oluline tegeleda esimesel võimalusel ise, kasutada lähedaste tuge ning pöörduda abi saama. Oluline on tegeleda raskustega just praegu, sest isolatsiooni lõppemine ei tähenda veel vaimse tervise raskuste leevenemist. Prognoosid ütlevad, et pigem võib kriisi tegelik mõju tulla esile alles poole aasta kuni aasta või isegi paari jooksul. Esimesena pöörduksid inimesed vaimse tervise murega oma pereliikme, sõbra või lähedase poole. Kriisi ajal ja pärast seda on oluline, et oskaksime lähedaste raskusi märgata, pakkuda tuge ning aidata vajadusel professionaalset abi saada.

Esmast abi anda saab igaühele, olgu ta keegi, kellega igapäevaselt õppimise või töö kaudu ühenduses ollakse, pereliige või trennikaaslane. Kellelegi, kes elab sinuga samal tänaval või ühes kogukonnas. Vaimse tervise esmaabi on definitsiooni järgi abi, mida osutatakse inimesele, kellel on tekkimas vaimse tervise probleem, kelle olemasolev vaimse tervise probleem süveneb või kellel on vaimse tervise kriis. Vaimse tervise esmaabi antakse kuni asjakohase professionaalse abi saamise või kriisi lahenemiseni. Kindlasti ei saa see kunagi asendama professionaalset abi, kuid saame oluliselt suurendada inimeste ringi, kes suudavad aidata teha esimesed sammud paranemise teel ja seejuures vahel ka elu päästa. Peaasi.ee pakub juba kolmandat aastat vaimse tervise esmaabi koolitusi, mida toetuse najal saame teha veelgi suuremas mahus. Meie eesmärgiks on aasta 2022 lõpuks koolitada 1% eesti inimestest vaimse tervise esmaabi andjateks.

Juba seitse aastat pakume e-nõustamist vaimse tervise murega inimestele, mis toimub e-kirja teel. Vastavad kliinilise kogemusega spetsialistid, kes aitavad probleemi määratleda, annavad suuniseid edasise abi leidmiseks ja jagavad kasulikke eneseabinippe. Aprillikuus pöördus e-nõustamisse poole rohkem inimesi kui eelmisel aastal samal ajal. Toetusega saame katta suurenenud abivajadust.

Sellel aastal alustasime ka vastuõtte Peaasjade keskuses, kus pakume lühisekkumist noortele, kes vaimse tervise raskustega varem abi ei ole saanud. Keskuses saab osaleda ka grupitreeningus, kus saab omandada oskusi enda osavamaks juhtimiseks, tehnikaid nii emotsioonidega toimetulekuks kui suhtlemisoskuste parandamiseks. Ka seda võimalust pakuksime hea meelega rohkematele noortele inimestele. Eriti tore on see, et kuna nüüd on üle videosilla suhtlus kõigi jaoks oluliselt käepärasemaks muutunud, saab meie juurde tulla igalt poolt üle Eesti - varem said abi vaid need noored, kel oli mugav nõustamisel ja grupis käia Tallinna ja Harjumaa piirkonnast.