Alates 11. veebruarist 2016 on Linnateatri Panso saalis avatud näitus "Fotograaf Mati Unt".

Mati Undi loominguline panus Eesti kultuurilukku on aukartustäratav. Tema romaane 
loetakse koolis ja näidendeid ning dramatiseeringuid lavastatakse teatris, lisaks on Undi 
loomingu põhjal valminud mitu täispikka mängufilmi. Sageli armastatakse öelda, et ta 
tegutses ja mõtles oma ajast ees. Aktiivse ning uuendusmeelse loovisikuna käis Unt tihedalt läbi erinevate intellektuaalide ning mõttekaaslastega, kellest on tänaseks päevaks kujunenud nii kultuuri- kui ka muude valdkondade võtmetegelased. 
 
Kui sooviksime Undi nime ette kirjutada mõne sõna, siis oleks nendeks ilmselt „kirjanik“ või „lavastaja“. Käesolev näitus on aga eelkõige pühendatud tema seni vähem tähelepanu leidnud kirele: fotograafiale, avades sellega Undi loomingus laiemale üldsusele tundmatu tahu. Tema kaamerasilma ette on jäänud palju huvitavaid tegemisi ja inimesi, kellest valdav osa on Unti meenutades samuti maininud tema erilist huvi fotograafia vastu. Unt pildistas kõike: fotodel on esindatud nii lavastuste proovid ja filmivõtted kui ka näiteks koosviibimised ühiselamutes, väljasõidud maakodudesse jne. Sealjuures võib fotodelt leida nii olulisi kultuurisündmusi kui ka -tegelasi. Võime kindlad olla, et aja möödudes on mõlemad oma olulisust kultuurimaastikul tõestanud. 
 
Näituse „Fotograaf Mati Unt“ teostumiseks vajasid läbivaatamist ja -töötamist tuhanded 
fotod. Nendest seinale jõudnud veidi enam kui 100 puhul tuleb meeles pidada, et tegemist 
pole akadeemilist ega kunstilist täiust taotlevate fotode, vaid huvitavat ja veidi 
nostalgiahõngulist sissevaadet pakkuva kompaktse valikuga, mis võimaldaks vaatajal piiluda kultuuriringkondade värvikasse ellu 1960ndatel ja 1970ndatel aastatel nii, nagu see paistis läbi Mati Undi kaamerasilma. Selle hõlbustamiseks on fotode juurde koondatud valik asjaosaliste meenutusi, mis illustreeriva abivahendina nende sisu ning situatsiooni mõista aitavad. Ühtlasi oleme andnud selle võimaluse ka näituse külastajatele. 
 
Näituse koostajad on Mati Undi fotokogu omanik ning Tallinna Linnateatri näitleja Kalju Orro ja fotograaf Siim Vahur, kujundaja Katre Rohumaa, tekstide koostaja-toimetaja Helen Männik. 

Näitus jääb avatuks hooaja lõpuni.

Meediakaja

OP! näitusest "Fotograaf Mati Unt", 9.02.2016
"Nõukogude (s)ula-aja noorus Mati Undi fotodel", Teatritasku ja Maaleht, 20.02.2016