kultuur.err.ee: Talveöö Unenägu külastav Brett Bailey: ma sattusin teatrisse kogemata

5. kuni 10. detsembrini saab Tallinnas näha festivali Talveöö Unenägu raames Brett Bailey lavastust "Näitus B". Ta vastas mõnele küsimusele, et avada enda ning oma lavastuse tausta.

Mis teid algselt teatri juurde tõmbas?
Mind ei tõmmanud tegelikult eriti teatri poole, ma sattusin sinna justkui kogemata ja leidsin siis, et see on loomingulises mõttes rahuldust pakkuv; arvatavasti seetõttu, et teatris saan ma töötada visuaalselt ja muusikaga ja inimestega eri keskkondades. Mind ei ole kunagi eriti huvitanud draama – tegelased, kes emotsioneerivad ja kellel on kriis, mille nad lahendavad (või mitte) – ma käin harva vaatamas draamaetendusi, ma ei tee neid ise ja ma lavastan väga harva päris teatrimajades. Mind huvitab kõikide ülalmainitud elementide kasutamine, et luua olukordi, mis uurivad ja tõlgendavad sotsio-poliitilis-müütilisi teemasid ja stsenaariumeid.

Kuidas kirjeldaksite teatri hetkeseisu ja mõtteviisi Lõuna-Aafrika Vabariigis?
Pilt on elav, piiratud majanduslike raskuste ja kultuurilise eraldatusega ning rikastatud meie riigi küllaltki intensiivse ajalooga ja selle mitmekülgsete ja eriomaste kultuuridega. Lõuna-Aafrika Vabariigis võitleb teater publiku leidmise nimel – seal pole teater kaugeltki nii tohutult populaarne nagu Eestis.

Kuidas saavutada teie arvates suuremat empaatiat meist erinevate inimgruppide suhtes?
Nendega koos aega veetes, neid kuulates ja mõista püüdes, kuidas nemad maailma kogevad. Nende vaated on väärt sama palju nagu meie oma reaalsused; ja mis näib normaalne või põhimõtteline teile või mulle, näib teistele inimestele sama absurdne nagu nende maailmavaated meile.

Brett Bailey lavastust "Näitus B" on võimalik näha endises Tallinna transpordihoones 5. kuni 10. detsembrini.

Toimetas Kaspar Viilup
kultuur.err.ee, 24.10.2016