Uudisvoog

Uudised RSS

"Vaata, ma kukun" New Baltic Dramal Soomes

28. oktoober 2011
Euroopa kultuuripealinnade Tallinna ja Turu ühisest teatriprojektist sündinud lavastus "Vaata, ma kukun" sõidab novembri alguses Soome, Turu linna. 9. ja 10. novembril antakse New Baltic Drama festivali raames etendusi Turu Linnateatris.

New Baltic Drama projekt algas 2009. aastal, kui kuulutati välja nelja Läänemere-äärset riiki – Eestit, Soomet, Rootsit ja Venemaad – ühendav rahvusvaheline näidendivõistlus. Novembris 2011 leiab Turu Linnateatris aset festivali lõppakord - võidunäidendeid saab näha projektis osalenud teatrite lavastustena. 

Rootslanna Johanna Emanuelssoni näidend „Älfsborgi sild“ jõudis Tallinna Linnateatri lavale 2011. aasta aprilli alguses. EMTA lavakunstikooli dramaturgiatudeng Diana Leesalu lavastas selle pealkirja all „Vaata, ma kukun“, osades mängisid 25. lennu näitetudengid Katariina Kabel, Märt Pius, Kaspar Velberg, Maiken Schmidt, Jane Kruus ja Kristiina-Hortensia Port ning Linnateatri näitlejad Indrek Ojari ja Margus Tabor. Lavastuse kunstnik oli Kaspar Jancis ning muusikaline kujundaja Veiko Tubin.

Turu festivalil mängitakse lavastust „Vaata, ma kukun“ kõige viimaseid kordi. Viimane etendus Eesti publikule oli Linnateatri Taevalaval 8. oktoobril.

Lavastust toetab Sihtasutus Tallinn 2011.

Turu festivalile jõuavad ka teised näidendivõistluse võidutööd, kes juba valmis lavastuse, kes aga ettelugemisena.

Eesti teatri jaoks on kindlasti oluliseks sündmuseks Turu Linnateatris esietendunud Martin Alguse „Kontakt“, mis jääb repertuaari ka festivali järel. See on lugu Läänemere ääres elavaist inimestest, kes otsivad – teadlikult ja mitte-teadlikult – puudet iseenda, teiste inimeste ning ühiskonnaga.

Soomlanna Pipsa Lonkka „These Little Town Blues Are Melting Away“ vene teatri Baltiiski Dom lavastuses kõneleb elust äärealal, mida ohustab katastroof: piirkonda vallutav aeglaselt tõusev vesi.

Semjon Kirovi „Ilja päeva“ räägib kahest väga erinevast mehest: vanast, kibestunud ja nurkasurutud Mišast ning noorest optimistlikust Iljast. Peategelaste kohtumised ootamatutes situatsioonides seavad vastakuti nende elunägemused. Näidendi toob festivalile ingliskeelse ettelugemisena Rootsi Riksteatern.