Meediakaja

Meediakaja RSS

Linnateatris esietendub Andrus Kivirähki autorilavastus "Köster" (Kultuur.err.ee)

27. august 2016
1. septembril, rahvusvahelisel teadmistepäeval esietendub Tallinna Linnateatri Hobuveskis Andrus Kivirähki autorilavastus "Köster". Külalisena astub peaosas lavale näitleja Peeter Tammearu.

Kivirähki uue näidendi peategelaseks on Oskar Lutsu romaanist "Kevade" tuntud Paunvere köster ehk Julk-Jüri, kes pärast pikka koolipäeva koduseinte vahel piiblit lugedes mõttesse vajub. Nii mõtiskleb köster lapsepõlve ning täitumata jäänud unistuste üle, avades "Kevade" ühe võtmetegelase vaatajale sootuks tundmatu külje alt.

Ettepaneku näidendi kirjutamiseks tegi paar aastat tagasi Kivirähkile Peeter Tammearu, kes nüüd ise ka nimitegelasena lavale astub. "Selliste ettepanekutega on reeglina nii, et sa kas jääd jalamaid konksu otsa või ei jää mitte kunagi. Köstri puhul ma jäin," sõnas Kivirähk. Kohe koju näidendit kirjutama ta aga ei jooksnud. "Kusagil sisimas ma teadsin – varem või hiljem ma selle näidendi kirjutan, sest vabaks sellest mõttest enam ei saanud."

Kivirähki sõnul oli näidendi kirjutamiseks vaja aga sootuks täpsemat ideed kui lihtsalt värvikas tegelane. Miks aga sai valitud just "Kevade" köster? "Ainus põhjus sai olla vaid see, et köstri kuju kaudu oli võimalik rääkida millestki üldisemast. Köster pidi muutuma sümboliks. Kaotatud lapsepõlve, lörri jooksnud unistuste, keelatud rõõmude kehastuseks. Ta sobis selleks imehästi," põhjendas Kivirähk. "Oleks võinud vabalt kirjutada samasuguse näidendi ka mõnest reaalsest isikust. Mõnest kõigile tuntud poliitikust või ärimehest. Aga Julk-Jüri sobis sümboliks paremini."

Sümboolselt on esietenduse kuupäevaks valitud just 1. september – Köstri tegelaskuju puhul on tegemist ühe värvikama kooliõpetajaga eesti kirjandusloos.

Varem on Andrus Kivirähk lavastanud kaks korda – autorilavastus "Papagoide päevad" esietendus 2000. aastal ning "Aabitsa kukk" 2004. aastal Eesti Draamateatris. Tallinna Linnateatris lavastab Kivirähk esimest korda.

"Köstri" autor ja lavastaja on Andrus Kivirähk, kunstnikuks Kalju Karl Kivi, valguskujundaja Neeme Jõe. Laval Peeter Tammearu (külalisena). Esietendus 1. septembril Linnateatri Hobuveskis.