Meediakaja

Meediakaja RSS

ETV kultuuriuudised: "Nüganen: näitlejal on soov eksisteerida Tšehhovi maailmas"

31. mai 2014
Vene kirjandusklassik Anton Tšehhov on kirjutanud ainult viis näidendit. Briti tänapäeva kirjanik William Boyd kirjutas kahe tema jutustuse põhjal algupärase näidendi. Esimene riik väljaspool Inglismaad, kes selle näidendi lavastab, on Eesti. Nimelt jõuab homme Tallinna Linnateatri lavale William Boydi "Igatsus". Esietenduse eel väisasid Aktuaalse kaamera uudised proovisaali. Oma näidendist rääkis ka nädal enne esietendust Eestis käinud autor ise. Vaata videolõiku siit

"Igatsus" räägib loo kahest keskealisest mõisaprouast Tanjast ja Varjast, kes kutsuvad üle pikkade aastate külla oma ühise lapsepõlvesõbra Kolja. Pahaaimamatult suvitama saabunud Koljas taipab aga hiljem, et küllakutsel on ka tagamõte. Nimelt loodab Tanja, et Kolja aitab tema mõidsa laostumise äärele viinud meest, Varjal on aga romantilised ootused. 
 
Lavastaja Elmo Nüganen ütles Aktuaalsele Kaamerale, et lavastus lähtub sõna-sõnalt Boydi originaaltekstist. "Ma püüdsin teha lihtsalt, et ma Boydi maailmanägemise, inimese nägemise ja näitemänguga vaidlema ei hakkaks," seletas Nüganen. "Aga nii palju, kui väljaspool teksti sain, kasutasin ma oma arusaamist Tšehhovist täiesti häbenemata." 
 
Just Tšehhov mängib olulist rolli selles, et Linnateater selle näidendi ette võttis, sest tema kirjutatud näitemängudega on Elmo Nüganenil juba kokkupuude olnud. "Ma arvan, et vahel, ja täiesti põhjendatult, on näitlejal ikkagi soov eksisteerida Tšehhovi maailmas ning kuna neid näitemänge on ainult viis, siis võtsime William Boydi näitemängui appi."
Festival Headread raames viibis möödunud nädalavahetusel Eestis ka William Boyd ise, kes ütles Aktuaalsele kaamerale, et Tšehhov on tema kinnisidee ja see innustas teda kirjutama oma esimene näidend just selle klassiku jutustuste ainetel. 
 
"Tšehhov mõistis inimese olemust väga moodsal viisil," usub Boyd. "Kuigi ta kirjutas 19. sajandi lõpul, on ta sada ja rohkemgi aastat hiljem endiselt mõistetav.  Tema tekstidest kumas alati läbi igatsus millegi järgi, mõte, et kuskil on parem - "Kui ainult, kui ainult..." Seda teemat ma ka kasutan oma loos." 
 
Näidendi edu inspireeris Boydi aga sedavõrd, et ta otsustas kirjutada veel ühe näidendi. "Minu uus näidend, mis loodetavasti jõuab järgmine aasta Londonil lavale, on väga moderne, väga kaasaegne," tunnistas ta. "See räägib noortest inimestest tänapäeval. Kui Tšehhov on vägagi 19. sajand, siis minu uus näidend on vägagi 21. sajand." 

ETV kultuuriuudised