Meediakaja

Meediakaja RSS

ETV AK kultuuriuudised: "Tallinna Linnateatris jõudis lavale "Kurbus ja rõõm kaelkirjakute elus""

18. november 2015
14. novembril esietendus Tallinna Linnateatris Diana Leesalu lavastatud etendus "Kurbus ja rõõm kaelkirjakute elus", mis on jäänud juba silma enda väga julge ja halastamatu keelekasutuse poolest. 

Näidendi autor on mitmete auhindadega pärjatud Portugali näitekirjanik, stsenarist, lavastaja ja näitleja Tiago Rodrigues. Kaelkirjaku loo peategelane on varaküps 9-aastane tüdruk, kes püüab oma elus kõike defineerida - kurbust, rõõmu, viha, samuti ka inimeseks ja lapseks olemist. 
 
Lavastaja Diana Leesalu tõi välja, et tegemist on tekstiga, kus ei ole autori poolt väga palju viiteid kaasa antud. "Igasugused remargid ja muud kirjeldused, kuidas autor seda teksti laval näeb, puudusid."

Trupp on jätnud ka vaatajaile üsna vabad käed lavastuses toimuva tõlgendamiseks.
"See lugu toimib läbi publiku silmade, mida nemad näevad," rõhutab näitleja Margus Tabor. "Ma väga loodan, et vaataja vaatabki seda ja ta ei ole päris veendunud, kas need sündmused leiavad reaalselt aset või on see kellegi peas, unes või hoopis ettekujutus"
Diana Leesalu ütleb, et kui nad esimeses proovis kokku said, siis leppisid omavahel kokku, et nad ei hakka esitama küsimust, kas see kõik nüüd toimub tüdruku peas või nad tegelikult ka osalevad kõigis neis seiklustes. "Ei ole ju mõtet küsida, kas Alice käis päriselt imedemaal või siis oli ta selle aja kõik oma kodus ja magas."

Ehkki laval toimuvat võib võtta ka fiktsioonina, on teemad, mida käsitletakse, vägagi reaalsed - surm, lein ja täiskasvanuks saamine. Margus Tabori sõnul on nende loo sõnum siiski pigem positiivne. 
 
Tabor ütleb ka, et elu ei ole sõnade otsimine sõnaraamatust, vaid hoopis sünonüümide valimine. "Elu võib olla raske, täis kaotusi ja lootusetust, kui ei tea isegi, kuidas sellega hakkama saada, aga siis tulebki vaadata laiemat pilti." 
 
Lavastuse kunstnik on Annika Lindemann ja muusikaline kujundaja Veiko Tubin. Osades on Hele Kõrve, Margus Tabor, Indrek Ojari ja Priit Pius. 

Vaata videolõiku siit