Festivalist 

Linnateater on korraldanud alates detsembrist 2000 iga kahe aasta tagant rahvusvahelist teatrifestivali „Talveöö unenägu”, mis toimub traditsiooniliselt jõulukuu viiel viimasel päeval. Kuigi nimi võiks sellele viidata, ei ole tegemist Shakespeare’i festivaliga, parafraas viitab hoopis maagilisele ajale jõulude ning uue aasta vahel, kus kõik on võimalik.  

Festivali idee sai alguse siis, kui Linnateater oli kolinud värskelt oma uude renoveeritud majaossa. Ootamatult oli seni kitsastes oludes ja üheainsa 100-kohalise statsionaarse saaliga läbi ajanud teatri käsutuses suur kompleks, kus sai mängida mitut etendust ühekorraga. Teatri juhtivad jõud otsustasid, et oleks lausa patt seda keskaegsetesse hoonetesse sobitatud unikaalset teatrimaja maailmale mitte näidata. Teisalt on selge, et Linnateater ei ole oma kammerlike mängupaikade ja intiimse atmosfääriga loodud mitte massiürituste tarvis, vaid paremini lähedasema suhtluse ja kogemuste vahetamise kohaks.

Nii sündiski idee tuua aasta lõpus Tallinnasse kokku viis-kuus head teatritruppi – just nimelt „kokku”, sest erinevalt mitmetest suurtest festivalidest, kuhu sõidetakse kohale, antakse etendus ära ja kiirustatakse kohe jälle minema, paneb „Talveöö unenägu” rõhku sellele, et külalistrupid viibiksid festivalil samaaegselt ning kõigil oleks võimalus kolleegide etendusi vaadata ja üksteiselt õppida. Ka publikul on olnud võimalus erinevatest maadest saabunud teatritegijaid üsna lähedalt näha, olgu siis aruteludel, etendustel või õpikodades.

Festivalil on igal aastal olnud uus kunstiline juht ja seetõttu on etenduste valik aastate lõikes väga erinev. Lavastuste skaala on ulatunud Kama Ginkase briljantsest psühholoogilisest realismist hullutava aafrika tantsuteatrini ja Frank Castorfi saksa avangardist Reko Lundáni tõsise soome argitragöödiani. Rääkimata Dmitri Krõmovi stsenograafiatudengite sõnatust etendusest, kus teatri piirid nihkusid jälle kord ootamatus suunas. "Talveöö unenäol" õnnestus tuua esmakordselt Eestisse lavastus Peter Brookilt, mille peaosas oli Bruce Myers, samuti on siin monotükiga üles astunud saksa tippnäitleja Martin Wuttke. Iga festival on rikastanud kohalikku teatripaletti ja pakkunud vaatamiseks etendusi, mis ilma „Talveöö unenäota” vaevalt küll eesti publiku ette oleksid sattunud. Suurema ja väiksema õnnestumistega on püütud kutsumiseks valida lavastusi, mis erineksid pisut mööda Euroopat tuuritavatest universaalsetest „festivalitükkidest” ja tooksid endaga kaasa midagi selgelt tabatavat oma sünnimaast. 

Üha enam on tähtsust omandanud ka õpikojad. Festival tunneb uhkust, et on suutnud pakkuda oma publikule kohtumisi selliste tipptegijatega nagu Anatoli Vassiljev, Kama Ginkas, Adolf Šapiro, Frank Castorf, Patravadi Medjuhon, Bruce Myers, Dmitri Krõmov ja mitmed teised. 

Kontaktandmed: 

Talveöö Unenägu
Tallinna Linnateater 
Lai 23, 10133, Tallinn 
Tel.: 372 6650 805
festival@linnateater.ee