Sündmused

Sündmused RSS

Tagasi Vargamäele

28. jaanuar 2008

Tõde ja õigus IIIJuba paar kuud käib teatri köögipoolel ettevalmistus enneolematult mahukaks suveprojektiks. Ettevõtmise mastaap on piibellikult sügav ning nõuab Heraklese moodi jõudu ja vastupidavust.

Kaardistatakse Vargamäe maid, konstrueeritakse vabaõhulavasid, peetakse läbirääkimisi vallavalitsuse jõududega ning valmistutakse pea kogu teatri invasiooniks Tammsaare maadele.
Alates 13. juunist saab Tammsaare kirjutatud sõna lihaks ning tema kodukohas elustub kogu "Tõe ja õiguse" romaan. Viieosaline eepos, mis on sisuliselt iga eestlase piibel - tema juurte ehk esivanemate lugu, koos eksistentsiaalsete baasküsimustega, jõuab ringiga tagasi Vargamäe maadele, kus Krõõt ja Andres kunagi oma elu ja armastuse otsimisega algust tegid.

Hoiame Linnateatri sõpru kursis selle hiigelsuure ettevõtmise käiguga. Sarnaselt eelmise aasta "Talveöö unenäo" festivali infoga ilmub kodulehele peatselt link "Vargamäe päevik" suveprojekti arengu kajastusega - piltide, tekstide ja kõige muu põnevaga.

Aastal 2008 tähistab Eesti Vabariik oma 90. aastapäeva. Ühtlasi täitub 130 aastat kirjanik A. H. Tammsaare sünnist. Neist kahest tähtpäevast inspireerituna leiab sel suvel Vargamäel, Tammsaare kodukohas, aset oma mastaapsuses enneolematu teatrisündmus – vaataja ees on korraga kirjaniku suurromaani „Tõde ja õigus” kõigi osade lavaversioonid. Vahetult enne jaanipäeva, 21. juunil, mängitakse ka kõik etendused järjestikku 22 tundi kestva maratonetendusena. Ettevõtmine sünnib Tallinna Linnateatri, Pärnu teatri "Endla" ja Rakvere Teatri koostööna.

Veebruaris 2005 tõi Elmo Nüganen Linnateatri Põrgulaval välja lavastuse „Tõde ja õigus. Teine osa”.
Märtsis 2006 sündis sealsamas neljandal osal põhinev „Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.”.
Juunis 2006 lavastas Jaanus Rohumaa Vargamäel Rakvere Teatri ja Pärnu teatri „Endla” koostööprojektina Urmas Lennuki dramatiseeringu „Vargamäe kuningriik”, mille aluseks olid „Tõe ja õiguse” esimene ja viies köide.
Nüüd, 2008. aasta suvel, lisandub sellesse Tammsaare-mosaiiki viimane tükk, Elmo Nüganeni käe all jõuab vabaõhuetendusena lavale „Tõe ja õiguse” kolmas osa. Juunis ja juulis 2008 võib kõiki nelja lavastust näha Tammsaare lapsepõlvemaal Albu vallas.

„Tõde ja õigus. Teine osa” etendub Kukenoosi viljakuivatis, ülejäänud lavastusi mängitakse Vargamäe põldudele püstitatud vabaõhulavadel. Ühel korral mängitakse maha ka maratonetendus – kõik neli osa ühe ööpäeva jooksul, algusega kell 12.00 ja lõpuga järgmise päeva hommikul.

Piletid lähevad müüki aprilli keskel – jälgige jooksvat infot!