Sündmused

Sündmused RSS

Meie ettekujutuste pidu - head aega, aasta 2010!

21. detsember 2010

Tallinna LinnateaterJuba kuuendat korda muutub Tallinna Linnateatri hoonetekompleks detsembri lõpus "Talveöö unenäo" festivali soojaks koduks. Praeguse talve puhul mõtleme seda sõna otseses mõttes. Festivali eesmärk on algusaegadest peale olnud põnevate lavastuste tutvustamine eestlastele, aga samas ka meie väga huvitava hoonetekompleksi eksponeerimine väliskülalistele. Oleme ju maailmas harukordne teater. Meie neli saali asuvad vanalinna IX kvartalis mitmete majade peal laiali. Viies mängupaik, Hobuveski, asub põhimajast veidi eemal, Laia tänava otsas. Kui seisad Linnateatri peatrepi ees, siis on raske ette kujutada, kuidas see teater siia väikestesse vanalinna majadesse ära mahub. Aga kui Laial tänaval hoolega ringi vaadata, märkad, et ainüksi seal paistavad nelja maja fassaadid, mille taga tegutseb Linnateater. Seda kõike silmas pidades oleme iga "Talveöö unenäo" festivali lõpetanud suure aastavahetuse peoga. Et avada kord kahe aasta jooksul linnarahvale selle salapärase maja uksed ning lasta neil suures hoonetekompleksis koos festivali väliskülaliste ja kogu teatrirahvaga, nii näitlejate kui ka teiste töötajatega, vastu võtta uus aasta.

Mida pakub seekordne aastavahetuse pidu? Uksed avatakse juba kell 18.30 ning tunni aja jooksul saavad külalised tutvuda majaga ja leida üles neid huvitavad kohad. Kõiki saabujaid tervitab teatridirektor koos tervitusjoogiga. Pool kaheksa õhtul alustavad teematoad igal pool üle maja. Selleks hetkeks on enamik külalisi kohal ja majas on ligi kaheksasada inimest, seetõttu tasub käia ringi ning otsida endale sobiv meelelahutus. Pööningul alustab “Suur väike maailm”, kus teatri loomingulised töötajad teevad šokolaadi valmistamise töötuba, pakuvad imemaitsvaid taimeteesid ja teatriinimeste küpsetatud leibu ning kooke. Lisaks soovitakse häid soove ning näidatakse videofilme meie maailmast ja loodusest. See on selline pööning, kus terve õhtu jooksul on mõnus vedeleda ja lesida, teed juua ning mõtelda.

Teatrisõprade klubi astub oma väljakujunenud rajal ja tegeleb teatrikülastaja harimisega. Seekord on väljundiks viktoriin. Õhtu jooksul on kolmel korral võimalik vastata möödunud aasta teemalistele küsimustele. Linnateatri näitlejad on ette valmistanud hulga peadmurdvaid pähkleid ja parimatele on loomulikult auhinnad. Külastajaid küsitlevad Ursula Ratasepp, Anu Lamp ja Tõnn Lamp.

Endiselt on kell pool kaheksa õhtul ja need, kes pole veel endale sobivat teematuba leidnud, võivad sammud seada Väikese saali poole. Seal toimub midagi väga müstilist. Reedame vaid mõned märksõnad, milleks on muistendid, ennustamine, šamaanitrummid ja kabe. Seda, mis Väikeses saalis täpselt toimub, näevad vaid need inimesed, kes selle aasta viimasel õhtul sinna satuvad.

Samas on võimalik suunduda hoopis Taevalavale. Seal võetakse aeg maha ning minnakse reisile koos Piret Kalda ja Margus Taboriga. Eesti teatri parimad reisigigolod räägivad toredaid lugusid oma reisidest ning näitavad samal ajal ohtrat fotomaterjali. Lisaks lubatakse üllatuskülalist. See on ideaalne võimalus teha vana aasta viimasel õhtul üks pikk reis läbi terve maailma.

Veel saab lõõgastuda Saarte kõrtsis. Need, kellele välisreisid huvi ei paku, saavad kerge jalavaevaga tunda end nagu väikesel Eesti saarel. Kadakad ja kala, viin ja meri. Ja seda kõike Allan Noormetsa ja Andres Raagi eestvedamisel.

Kui ikka veel on tunne, et sa pole meie hiiglaslikus majas oma kohta leidnud, võid suunduda Põrgulavale, kus kell kaheksa alustavad “Kiivad armastajad” madrigalikontserdiga. Tunni aja jooksul tutvustatakse vanu itaalia madrigale, räägitakse nende humoorikast sisust ning laulab kaheteistliikmeline andekate noorte ansambel. Meie teatri näitlejatest kuuluvad sinna kõige nooremad – Kristjan, Sandra ja Mikk.

Pool kümme õhtul toimub Taevalaval festivali “Talveöö unenäo” lõpetamine. Kõik see võtab aega viisteist minutit ning siis algab Linnateatri näitlejate kontsert. Tegemist on vana aasta viimasele õhtule kohaselt kirju kavaga, üles astuvad väga paljud näitlejad ning kuulda saab väga häid laule. Kontserti võib jälgida ka Teatrisõprade klubi ekraanilt. Samuti on terve õhtu jooksul avatud baarid üle kogu maja.

IlutulestikKell üksteist kuulutame välja hetkelise vaba aja, mida kauaks ei ole. Hiljemalt pool kaksteist tuleb kõigil peokülalistel õues olla, sest et siis leiab aset õhtu tähtsündmus. Meie festivali külalised eesotsas Dmitri Krõmoviga korraldavad Lavaaugus suurejoonelise vaatemängu “Tere, Tallinn, Euroopa kultuuripealinn!”. See on ühekordne Tallinna linnast inspireeritud vaatemänguline kunstisündmus, mis päädib uue aasta saabumise ja linna eriliseima saluudiga. RUFi korraldatud ilutulestik Lavaaugus on erakordne, sest vanalinna eripära tõttu ei toimu vaatemäng eemal, vaid peokülaliste silme ees ning pea kohal. Uut aastat tervitame šampanja ja heade soovidega.

Nüüd saab taas teatrimajja suunduda ning juba on Taevalavale kaetud hiiglaslik tordilaud. Pärast magusa suutäie nautimist alustab Eesti parim tantsutaja, ansambel "Svjata Vatra”. Elusmuusikat jätkub kuni kella kolmeni öösel, misjärel lindimuusika väsimatuid edasi tantsutab.

Ka nendele on mõeldud, kes tantsida ei soovi. Teatrisõprade klubi kutsub öisele viktoriiniraundile ning pööningul saab kuulata luulet ja regilaulu, lebada ja rüübata taimeteed. Üle maja sagivad inimesed ning tervitavad uut aastat. Selline on meie ettekujutus tulevast aastavahetuse peost ja veedame selle meelsasti koos Sinuga.

Infot piletite kohta saad siit: Sündmused > Aastavahetuse pidu