Sündmused

Sündmused RSS

Mari-Liis Küla 90. juubelile pühendatud näitus "Karakter värvis ja vormis"

30. september 2014
Tallinna Linnateatri Panso saalis on alates reedest, 3. oktoobrist avatud teatrikunstniku ja Noorsooteatri kunagise legendaarse peakunstniku Mari-Liis Küla 90. juubelile pühendatud näitus "Karakter värvis ja vormis". Näituse koostajaks on tänaseni tegusa juubilari kõrval praeguse aja üks hinnatumaid teatrikunstnikke Ene-Liis Semper. Näitus oli esmakordselt avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis suvel 2014; Tallinna Linnateatris näidatakse laiendatud ekspositsiooni. 

Näitus avatakse 3. oktoobril kell 16.30.

Mari-Liis Küla aktiivne loomeperiood algas 1950. aastatel Rakvere teatris ning on kestnud üle kümnendite, kuid enim tunnustust pälvis ta 1965–1976 peakunstnikuna Noorsooteatris ja Draamateatris koos Voldemar Pansoga töötades. Mari-Liis Küla kujundused ja kostüümid paistsid silma avangardsuse, lakoonilisuse, kindlajoonelise stilistika, põneva koloriidi ja maitsekusega. Tipplavastustest väärivad nimetamist näiteks „Kevade“ (1969), „Hamleti“ (1966), „Inimese ja revolutsiooni“ (1970) kujundused Noorsooteatris, „Inimene ja inimene“ (1972), „Tants aurukatla ümber“ (1973), „Meie nooruse linnud“ (1973) jt Draamateatris. Silmapaistvaid kunstnikutöid valmis ka teistes teatrites – „Joanna tentata“ Estonias (1971), „Inimese tragöödia“ Vanemuises (1971) jm.  

Mari-Liis Küla on olnud paljude Eesti teatrikunstnike õpetajaks ERKIs. Kuigi Ene-Liis Semper ei kuulu tema õpilaste hulka, seob neid vastastikune huvi ja sümpaatia. Ka loomekäekirjas võib märgata sarnasust – eri ajastuste kontekstis on kriitikud mõlema kujundustes näinud kontseptuaalset täpsust, avangardust, stiili ja maitsekust.
 
Näitusel on eksponeeritud Mari-Liis Küla kunstnikukavandid ja kostüümid. 

Ekspositsioon jääb Panso saalis külastajatele avatuks kuni oktoobri lõpuni. Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital. 

Mari Liis Küla kavand: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum