Talveöö unenägu 2012 toimus 17.-21. detsembrini ning võttis eesmärgiks  tutvustada siinkandis pigem tundmatut nähtust - Ladina-Ameerika teatrikunsti. 

Kaugena näiva kontinendi teater võib oma teemadelt olla siiski eestlase hingele lähedasem kui esmapilgul arvatagi võiks. Ladina-Ameerika teater on suuresti keskendunud poliitilistele ja sotsiaalsetele teemadele: (valus) lähiajalugu, küsimused sotsiaalse olukorra kohta, identiteediprobleemid nii rahvuse kui üksikisiku tasemel. 

2012. aasta festivali juht on Raivo Põldmaa, tegevjuht Elo-Liis Parmas. 

Festivalil Talveöö unenägu 2012 osalesid lavastused:   

"Hecho en Peru" (Peruu) 
Yuyachkani

Kogu Ladina-Ameerika üheks põnevamaks peetav trupp Yuyachkani viis näitekunsti ja installatsioone siduva lavastusega vaatajad ringkäigule Peruu lähiajaloosse. 
  
„ÆCCESS“ (Boliivia) 
Kiknteatr 

Boliivia lavastaja Diego Aramburo ühes trupiga Kiknteatr väisasid Tallinnat oma uusima lavastusega „ÆCCESS“. Pooleldi tantsukunsti piiridel talluva lavastuse teemaks on iseendaga kontakti saavutamine kui ainus viis, kuidas saavutada kontakti ka teistega. Teema on aegumatu ning arenev ühtaegu ning küllap just seetõttu on trupp võtnud endale ambitsioonika ülesande – mängida lavastust 25 aastat, uuendades seda iga viie aasta järel. 

„Tratando de hacer una obra que cambie el mundo“ (Tšiili)
La Re-Sentida
 
Tšiilist külastas festivali tulemas teatri La Re-Sentida ja lavastaja Marco Layera „Tratando de hacer una obra que cambie el mundo“ (e. k „Tahtes teha lavastust, mis muudaks maailma“). Noortest tšiili teatraalidest koosnev trupp jutustab loo noortest teatraalidest, kes sulguvad neljaks aastaks ühte korterisse eesmärgiga luua lavastus, mis raviks ümbritsevat maailma kõikidest selle hädadest. Tähelepanuväärne on aga see, et 2012. aasta suvel lavastas Marco Layera teatri R.A.A.A.M kutsel sama tükki Eestis siinsete näitlejatega. 

"Los Talentos" (Argentiina)   
Korterisse sulgunud noored talendid leiame ka Argentiina lavastajate ja näitekirjanike Agustín Mendilaharzu ja Walter Jakobi tükis „Los Talentos“. Kui tšiili noored mõtlevad isolatsioonis istudes sellele, kuidas ise muuta maailma, siis argentiina omad peavad aga pistma rinda faktiga, et elu paratamatu areng tahab sekkuda nende rahulikku vaimukusterohkesse oleskellu ...