Šukšini jutustused

Koostöös teatrifestivaliga Kuldne Mask Eestis

Koostöös teatrifestivaliga Kuldne Mask Eestis

Lavastus tundub täiesti lihtsa ja naiivsena, see meeldib kohe ja on isegi natukene nagu häbi, et see nii väga meeldib. On tunne, nagu lehitseksime uut pildiraamatut jutustustest, mida me juba ammu-ammu teame, ühtäkki aga näeme neid mingi uue teravusega. Varsti saab selgeks, et on lihtsameelsus – tegelikult lausa viletsus. Loomulikult pole jutt sellest, et siin sarnaneks midagi tõelise külaklubiga ja et üldse tõi Rahvaste Teatri meeskonna sõit Srostki’sse lavale kaasa mingigi reaalsuse, nagu seda juhtus kunagi MHAT’iga või Dodini teatriga, mis püüdsid sukelduda sellesse tegelikkusesse, mille poole pöördusid. Vastupidi: tundub, et näitlejad, keda juhib Jevgeni Mironov koos lavastaja Alvis Hermanisega, sõitsid Šukšini kodupaikadesse selleks et mitte püüda olla kohalike elanike sarnased. Aga salvestuse, mille sealt tõik kaasa etenduse kunstnik Monika Pomale – küla autahvlit meenutavad portreed, perekonna paraadfotod maja taustal, mida saadetakse sugulastele ja riputatakse seintele, avarad vaated – see kõik vaid rõhutab seda, kuidas tänane küla erineb sellest, mis oli 60ndatel.

Alvis Hermanis räägib väga huvitavalt distantsist, mille kaugusel me kõik üksteisest oleme: tema ja ta lätlannast kunstnik Venemaast, Moskva näitlejad Srostki küla elanikest ja meie kõik 60ndate elust. Ilmselt aga just see distants ja kaugenemine, mida ta oma lavastuses püüdlikult alles on hoidnud, on aidanud tal näidendi teha palju venelikumaks, kui seda on suutnud teha enamik kodumaiseid lavastajaid. Efektiivne ja ere välimus, mis ei pretendeeri tõepärasusele, on kuidagi ootamatult toonud peaaegu et unustatud tekstist välja tema siiruse ja südamevalu.

Auhinnad

„Kuldne Mask“ 2010 kategoorias „Parim draamaetenduse suurvorm“, “Parim kostüümikunstnikutöö“, „Parim meesosatäitja“ (Jevgeni Mironov). Preemia nominent kategooriates „Parim lavastajatöö“, „Parim kunstnikutöö“, „Parim naisosatäitja“ (Tšulpan Hamatova)